Nekropolia Dahshur

Nekropolia Dahshur
Dahshur jest to królewska nekropolia, znana przede wszystkim z  dwóch piramid, które należą do najstarszych, największych i najlepiej zachowanych w Egipcie. Powstały one w około 2613 – 2589r. p. n. e. łamana Piramida oraz Czerwona Piramida zbudowane zostały za panowania faraona Sneferu. łamana Piramidy jest prawdziwą gładką oraz jednostronną piramidą.

Natomiast piramida z 12 dynastii Amenemhata obecnie jest bardzo poważnie uszkodzona, a obok niej zostało znalezionych kilka grobowców królewskich kobiet, w których znaleziono sporą ilość biżuterii. Piramida Sesostris III była częścią potężnego kompleksu, stworzonego z kilku mniejszych piramid królewskich kobiet, wraz z innymi piramidami znajdującymi się na południu. Czarna Piramida natomiast pochodzi za czasów panowania Amenemhata III , pomimo tego, że jest już trochę zniszczona, to wciąż pozostaje jedną z najbardziej okazałych zabytków. Polerowany granit piramidion, czy capstone of the Black Pyramid znajduje się na wystawie w holu głównym Muzeum Egipskiego w Kairze. Kilka innych piramid z 13 Dynastii, były już budowane w Dahszur. 

Dahszur Piramida Snofru (Czerwona Piramida)
Snofru (władca Egiptu, wywodzący się z IV dynastii) zbudował dwie duże piramidy w Dahszur. Pierwsza znana jako "Bent Pyramid", znajduje się w południowej części nekropolii. Druga - w Dahszur  oddalona jest o około 4 km na północ i znana jest jako „Czerwona Piramida". Uważa się, że budowy zostały rozpoczęte w 30 rok panowania Snofru, a terminy występujące w znakach budowlanych na bloki z Red Pyramid okazały się bardzo ważne, dając wyraźny obraz czasu jaki zajął, aby zbudować piramidę.
Nazwa „Czerwona Piramida" pochodzi od koloru kamienia wapiennego stosowanego w budowie. Długość każdego boku Czerwonej Piramidy wynosi 220 m, a jego oryginalna wysokość wynosiła 104 m. 

Dahszur Piramida Snofru - Łamana Piramida
Snofru prawdopodobnie rozpoczął swoją karierę w budynku piramidy, próbując zakończyć pomnik jego ojca (Huni) na Medum. Wydaje się, że porzucił na jakiś czas pracę, a jego pracowników przeniesiono do Dahszur, gdzie zaczęto budować kolejną piramidę, o nazwie „Łamana Piramida " ze względu na jej kształt. Znajduje się około 3 km na zachód od współczesnej wioski Dahszur.
Snofru miał wiele pomysłów podczas budowania piramidy, która, gdyby została ukończona zgodnie z planem, byłaby największą piramidą w Egipcie. Długość podstawy konstrukcji wynosiła około 189 m., a wysokość  105 m. Podczas budowy piramidy plan został zmieniony, gdy architekci zdali sobie sprawę, że kąt nachylenia był zbyt stromy. Doprowadziło to zarówno do zmniejszenia kąta nachylenia, jak i wysokości piramidy. 
Łamana Piramida jest wyjątkowa, posiada dwa wejścia, jedno od strony północnej około 12 metrów nad ziemią, a drugie w zachodniej stronie, około 30 m powyżej podstawy.  Od północnego wejścia strome przejście schodzi do niższej, z trzech komór podziemnych. Krótkie pionowe przejście prowadzi do drugiej komory, bezpośrednio pod osi piramidy i która jest obecnie częściowo zniszczona.

Dahszur Piramida Amenemhata II - Biała Piramida
Amenemhata II Nubkaure był synem Senwosret I, trzeciego króla XII dynastii, którzy zdecydowali się na swoją piramidę w Dahszur. Pomnik jest teraz trochę rozproszony poprzez erozję cegły mułowej. Znany jest jako "biała piramida" - jego obudowa z białego wapienia usunięta została przez rabusiów i ujawniła ramy rdzenia wapienia, który po wydobyciu dał nazwę tej piramidzie. 
Wejście piramidy znajdowało się w centrum, po jego północnej stronie, poniżej kaplicy wjazdowej. Proste przejście zstępowało do krótkiego poziomego korytarza, zanim osięgnęło komorę grobową pod osią pionową piramidy. Bariera, która składała się z dwóch dużych płyt granitowych zablokowała wejście. Podziemna komora została zbudowana z czterech nisz, prawdopodobnie przeznaczonych do posągów lub towarów dla pochówku. Pułapy obu kanałów i komory grobowej były płaskie, ale zabezpieczały komorę od masy kamienia o dwuspadowym dachu. Sarkofag kwarcytowy został ustawiony na podłodze na ścianie zachodniej.
Za piramidą, odkryto nienaruszone pochówki Księżniczki Ita, Itweret i Queen Khnemet, jak również groby księcia Amenemhetankh i księżniczki Sithathormeret. Na pochówkach Ita i Khnemet szczególnie ujawniły się bogate skarby jubilerskie, które są obecnie można podziwiać na wystawie w Muzeum Kairskim.

Dahszur Piramida Amenemhata III - Czarna Piramida.
Czarna Piramida usytułowana jest ok. 2 km na wschód od Bent Piramida w Dahszur. Patrząc na nią widać ją bardziej jako skałę niż pozostałość piramidy. Pomnik Amenemhata III  o długości boku podstawy  104,2 m, i wysokość 75 m,został zbudowany z ciemnej, niewypalonej cegły mułowej. 
Piramida jest otoczona dwoma murami, wybudowanymi z cegły mułowej i otynkowanymi. Ściana wewnętrzna, która została ozdobiona niszami na jej zewnętrznych stronach, podzielona została w połowie prostej świątyni grobowej na wschodzie, która jest już prawie całkowicie zniszczona. Wewnętrzna część świątyni grobowej składała się z długiego korytarza idącego do pierwszego muru,  a zewnętrzna część miała duży dziedziniec z portykiem wspieranym przez 18 papirusowych kolumn.
Charakterystyczną cechą Czarnej piramidy są grobowce członków rodziny królewskiej.
Płaskowyż Giza słynie z trzech piramid.

 

Add comment