Cytadela Salah ed-Din

CytadelaWiele wycieczek miejskich obejmuje Cytadelę na ich trasie jako jedną z głównych punktów zainteresowania w Kairze. Jest zbudowana na skraju wzgórza Moqqatam i ma wspaniały widok na miasto na południu i piramid na zachodzie.
Cytadela jest średniowieczną twierdzą, która została zapoczątkowana przez Salah ed-Din, ostatniego z Fatymidów w 1176, z zamiarem zamykania i wzmacniania miasta przed Krzyżakami. Pozostałe ściany pierwotnej twierdzy są najlepiej widoczne z Salah Salem Avenue na wschodniej stronie fortu. Na zachodniej stronie najstarsze szczątki są przy zachodniej bramie (Bab el-Azab), która pochodzi z 1754. Salah ed-Din i jego następcy używali południowej części fortu jako rezydencji królewskiej, a północna część była garnizonem wojskowym.


Cytadela była domem dla większości władców Egiptu przez około siedem wieków, każdy budował meczety i pałace w ścianach. Jednym z jego ostatnich władców był Mohammed Ali, który zdobył władzę poprzez masakry 470 czołowych obywateli Mamluke. W marcu 1811 roku większość ważnych osób w Cytadeli zostało zaproszonych na dzień ucztowania przez Mohammeda Ali, który następnie udał się do wąskiego  przejścia Bab el-Azab w drodze na bankiet, a miał je ubojowi - tak mówi historia. To był koniec panowania Mamaluke Egiptu.


Mohammed Ali następnie udał się do poziomu większości budynków Mamaluke i zastąpił je swoimi. Jego najbardziej znany obiekt to Mohammed Ali meczet w południowej obudowie. Istnieją również dwa inne meczety w Cytadeli dziś - meczet Ahmeda Katkhuda niedaleko Bab el-Azab i meczet sułtana Mohammeda el-Nasir (14 wieku) po wschodniej stronie południowej obudowy. Meczet Mohammeda Ali, zdecydowanie najbardziej imponujący, jest znany także jako Meczet Alabastrowy i został wybudowany w latach 1824 i 1857. Jego grób z marmuru znajduje się na prawo od wejścia, a cała ogromna przestrzeń zdominowana jest przez masywną kopułę w centrum, 52 m wysokości. Ta i cztery mniejsze kopuły na narożnikach są oświetlone przez okrągłe kryształowe żyrandole zawierające dziesiątki lamp. Sanktuarium od strony wschodniej ma ogromną ambonę pokazującą odczyty Koranu. Jak we wszystkich muzułmańskich meczetach, obuwie należy pozostawić w drzwiach.
Dziedziniec jak i również łuki, kopuły, oraz pawilon i Fontanna ablucji może być bardzo spokojnym miejscem. W zachodnim pasażu znajduje się ozdobny "piernik" zegar, przedstawiony przez króla Mohammeda Alego Ludwikowi Filipowi z  Francji w 1845 roku, w zamian za obelisk z Luxor Temple (obecnie na Place de la Concorde). Wydaje się, że Francja ma lepszą część umowy, bo zegar nigdy nie pracował! Meczet jest chyba lepiej oglądany z zewnątrz, gdzie można zobaczyć ogromne kopuły i wdzięki minaretów, które stały się jednym z emblematów Kairu.


Na południe od Meczetu Mohammeda Ali jest jego "Złoty Pałac ', Qasr el-Gawhara, który był wykorzystywany jako muzeum klejnotów z Khedives po rewolucji z 1952 roku. Mimo, iż został spalony w 1972 roku, gdy złodzieje próbowali ukraść biżuterię, nadal znajduje się tam muzeum i zawiera wiele elementów królewskich mebli i portretów.
Tylko do południa meczetu el-Nasera stoi wysoka wieża, która obejmuje "dobrego Józefa" (Bir Yusuf), zbudowaną przez Salah ed-Din. Wał 10m szerokości i 87m głębokości  został zbudowany przez więźniów krzyżowców wojny. Jest również znany jako "studzienki Ślimak przykład jego schodami, która biegnie w dół szybu do poziomu Nilu.


Północna obudowa Cytadeli zawsze była wojskową częścią twierdzy i zawsze była używana jako więzienie. Dziś obszar zawiera trzy muzea. Muzeum Archeologiczne i Ogród, zawiera interesujące kawałki rzeźb i fragmenty pomnika między salonem. Muzeum wojenne zawiera eksponaty złożone z militarnych akcesoriów z czasów faraonów, poprzez historię Egiptu do współczesności. Na zewnątrz są czołgi, armaty i inne artyleryjskie eksponaty a wewnątrz jednego z ciekawszych eksponatów stoi rydwan z grobowca Tutanchamona, wyświetlany na wejściu. Muzeum powozów zawiera małą kolekcję powozów konnych oraz malowane konie drewniane z 19 wieku.

Add comment