Sakkara i Piramida schodkowa

Sakkara - starożytna nekropolia położona na południe od Kairu. Sakkara była miejscem, w którym chowano zmarłych królów, dostojników oraz inne ważne osobistości państwowych. 
Kompleks  Piramid schodkowych i grób Dżesera
Sakkara była główną nekropolią dla starożytnego miasta Memphis, w którym egipska elita budowała swoje grobowce. Obszar jest znany dzisiaj jako miejsce pierwszej piramidy z kamienia, która została przypisana Dżeserowi. 
Ta kamienna piramida jest częścią kompleksu grobowego, w którego skład wchodzą  kaplice i dziedzińców o różnym przeznaczeniu. Całość otoczona jest murem o wysokości 10,0 m. Sama piramida mierzy 62,5 m. wysokości. Jest to jedno z miejsc, w których trudne doświadczenie kopiowania materiałów naturalnych w kamieniu jest najbardziej widoczne. Sama Piramida schodkowa została zbudowana w kilku etapach, począwszy od początkowego placu mastaby, a jej plan został zmieniony kilka razy w trakcie budowy. Uczeni teraz wątpią w tą teorię i sugerują, że cała struktura została zaplanowana jako piramida od początku. Wcześniejsze groby Mastaba były zawsze prostokątne
Teren wokół tej monumentalnej budowlni został zagospodarowany w taki sposób, aby stworzyć coś w rodzaju budowli niezbędnych do życia faraonowi. Zbudowanona przykład dziedziniec, aby król mógł świętować. 

Add comment