Piramida Cheopsa w Gizie

Piramida Cheopsa - znana jest jako ogromna struktura.  Imponuje i zachwyca od czasów starożytnych i jest tylko jednym z pierwszych siedmiu cudów świata, które nadal istnieją. Monument 'Achet Khufu "(Horyzont Cheopsa), znany dziś jest jako Wielka Pyramida. 
Podstawa piramidy mierzy 230.37m,  a jej wysokość wynosiła pierwotnie ok. 150 m.natomiast obecnie wynosi ok. 139 m. wysokości.  Struktura składa się z ogromnej ilości bloków wapiennych (szacowuje się na około 2,4 mln bloków kamiennych, o wadze ok. 2,5 tony każdy), wydobywanych z obszaru południowo-wschodniej piramidy. Istnieją i prawdopodobnie zawsze będzie, wiele argumentów i dyskusji na temat sposobu budowy piramidy, a nawet tego, czy zostały one zbudowane przez człowieka. Jedno jest pewne - precyzja projektowania i doskonałości jej konstrukcji zawsze fascynowała uczonych i odwiedzających.
Piramida wewnątrz składa się z takich pomieszczeń i korytarzy jak:
- Korytarz Zstępujący;
- Niedokończona Komora;
- Korytarz Wstępujący;
- Komora Królowej;
- Komora królewska z sarkofagiem.
Przejście dzieli się na dwie części: dolny korytarz prowadzący w dół do wnętrzności piramid w podłożu skalnym płaskowyżu i podziemnej komorze został opuszczony, być może z powodu braku powietrza. 
Wielka Piramida w dalszym ciągu zachowuje swoje liczne tajemnice. Na pierwszej wizycie, lepiej jest po prostu doświadczyć wspaniałości tej potężnej struktury. Nie należy szukać wyjaśnienia jego tajemnic. Niemal z  ulgą chce się wrócić do słonecznego i świeżego powietrza. 

Kompleks Piramid
Kompleks Chufu Piramida posiada wszystkie elementy tradycyjnej piramidy, choć wiele z nich już dawno zniknęły. Wokół ścian piramidy istnieje pięć dużych kształtów łodzi w dole. W 1954 roku po stronie południowo-wschodniej uznano, że należy całkowicie zdemontować drewnianą łódź, "Solar Boat", pomyślano, aby była ona w królewskim orszaku pogrzebowym. Statek ten został przebudowany i jest teraz na wystawie w specjalnie wybudowanym muzeum w pobliżu, gdzie został znaleziony. Mimo, że nie odkryto jej jeszcze w 1987 Egyptian Antiquities - Organizacja zbadała drugi pit łodzi na południowym wschodzie, za pomocą specjalnej sondy. Stwierdzon również, że zawiera łódź podobną do pierwszej.
Świątynia grobowa po wschodniej stronie piramidy dziś składa się tylko z resztek dużego dziedzińca, a także z prostokątnych pokrytych bazaltem płyt chodnikowych, które musiały mieć ponad 50 m szerokości. Została ona zniszczona w starożytności, a jego plan jest obecnie trudny do odtworzenia. Nieliczne fragmenty płaskorzeźb znajdujących się tam, obejmują sed-Festival oraz Festiwal białego hipopotama.
Droga Chufu, teraz praktycznie zniknęła i została tylko częściowo zbadana. Jej oryginalna długość szacuje się na około 810m. Ruiny świątyni w dolinie, którą w większości zniszczono w starożytności, obecnie pochłonięta jest przez współczesną wioskę Nazlet es-Simman.

 

Add comment