Egipt – kraina pełna niespodzianek!

Arabska Republika Egiptu

 

Stolica : Kair

Waluta: funt egipski (EGP), 1 EGP = 100 piastrów
Język urzędowy: Arabski

Egipt jest krajem wspaniałych budowli, przepięknych dzieł kultury i sztuki oraz fascynujących wierzeń. To ziemia piramid i faraonów, miejsce pełne tajemnic i zagadek. To kraj różnorodnych krajobrazów, oferujący bogatą gamę atrakcji.  Egipt to arabskie Państwo leżące w północno-wschodniej Afryce, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Libią, Izraelem i Strefą Gazy. Nazwa kraju oznacza "Czarny Ląd", odnosi się to do żyznych gruntów wzdłuż Nilu będących przeciwieństwem sąsiadującej z nimi pustyni, tzw. "Czerwonego Lądu". 
Główną i jedyną stałą rzeką w Egipcie jest Nil, liczący od swoich źródeł 6671 kilometrów. Jest to najdłuższa rzeka na Ziemi. Źródła jego dwóch głównych dopływów leżą głęboko w sercu Afryki. Z dala od żyznych brzegów Nilu, Egipt to przede wszystkim ocean złotych wydm oraz skalistych płaskowyżów. 

Egipcjanie stworzyli niepowtarzalną kulturę, która przetrwała w prawie niezmienionej formie trzy tysiące lat. Dziś zabytki kultury egipskiej są wciąż przedmiotem badań historyków i archeologów. 
Egipt to jedno z niewielu państw na świecie, które jest w stanie zagwarantować wspaniałe wspomnienia zarówno tym, którzy pragną wypoczywać aktywnie, poznając kulturę i zabytki, jak również osobom spragnionym wygrzewania się na plaży. Spokojna atmosfera, słoneczna pogoda oraz wspaniałe krajobrazy sprawiają, że co roku do Egiptu przyjeżdża coraz więcej turystów. Odkrywanie tajemnic Egiptu to idealny pomysł na spędzenie wakacji
Kraj posiada doskonale rozbudowaną bazę gastronomiczną i noclegową. Mnóstwo tu luksusowych hoteli, które swoim gościom oferują wszelkie możliwe atrakcje i udogodnienia. Turyści, którzy zdecydują się na skromniejsze miejsce pobytu, na pewno będą zadowoleni – jest tu wiele uroczych, kameralnych hotelików i kwater prywatnych.Historia - Cywilizacja Egiptu należy do najstarszych na świecie. Historia Egiptu jest wyjątkowo bogata i burzliwa, dlatego budowle, świątynie i monumentalne posągi tu występujące, są światowej klasy zabytkami. 
Egipcjanie niemal od zawsze w dużym stopniu swoje życie uzależniali od Nilu, i to właśnie wokół tej rzeki skupiało się ich osadnictwo przed wiekami, co nie uległo w zasadzie dużej zmianie w dzisiejszych czasach. 
Historia zjednoczonego Dolnego i Górnego Egiptu zaczyna się ok. 3100 p.n.e. i dzieli się na okresy Starego, Średniego i Nowego Państwa, rozdzielone dwoma okresami przejściowymi oraz Okresem Ptolemejskim.
Najstarsze osadnictwo od początku skupiało się w dolinach delty Nilu. To tutaj kwitło życie społeczne, kulturalne i handlowe starożytnych Egipcjan. Początkowo ziemie te zasiedlały plemiona asyryjskie i perskie, później władzę nad tymi terenami objęli Ptolemeusze. Ostatnim władcą z dynastii Ptolemeuszy była Kleopatra VII (I w. p.n.e), następnie Egipt dostał się pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego, następnie tereny zajęło Bizancjum i Arabowie. Do dziś Egipt jest skarbnicą dziedzictwa przeróżnych kultur i tradycji. Zabytki - Egipt to przede wszystkim miejsce, gdzie odnajdziemy ślady starożytności. Większość egipskich zabytków pochodzi z okresu faraonów, jednakże obok nich można znaleźć również pozostałości po innych kulturach. 
 "Czas jest wyzwaniem dla wielu rzeczy, ale piramidy są wyzwaniem dla czasu"– tak brzmi znane arabskie przysłowie. 
Główną atrakcją Egiptu są piramidy z okresu Starego Państwa, czyli od 2600 do 2100 roku p.n.e. Piramidy są z pewnością najbardziej charakterystycznym symbolem Starożytnego Egiptu. Piramidy egipskie, były pomnikami zmarłych, lecz niekoniecznie grzebano w nich faraonów. Jedną z funkcji piramid, a także innych grobowców, było stworzenie domu dla Ka, czyli duszy, która, jak wierzyli starożytni Egipcjanie, nadal żyje po śmierci człowieka. 
Trzy najokazalsze piramidy znajdują się w Gizie. Powstały one w drugiej połowie trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Największa z nich to piramida Cheopsa (ma prawie 137 metrów wysokości), pozostałe to piramidy Chefrena i Mykerinosa.

 

Piramida Cheopsa jest największą piramidą egipską i uznana została przez starożytnych Greków za jeden z siedmiu cudów świata. Cheops rządził Egiptem w latach 2589-2566 p.n.e, w szczytowym okresie rozwoju kultury i gospodarki państwa. Po swojej śmierci został pochowany w piramidzie, która zadziwia zarówno wielkością jak również matematyczną precyzją. Boki piramidy skierowane są dokładnie w stronę czterech kierunków świata. 
Trzy wielkie piramidy w Gizie strzeżone są przez znanego wszystkim Sfinksa - lwa z głową człowieka. Jest to najstarsza kamienna rzeźba przedstawiająca istotę nadludzką w Egipcie. Mimo, iż jego imię, nadane przez Greków, pochodzi od mitologicznego amatora łamigłówek, Sfinks został zbudowany przez faraona Chefrena na jego własny obraz. W Egipcie krąży legenda, iż Sfinks ten spełnia wyśnione życzenia. 

 

Dolina Królów, znana również jako grobowce króla Biban El - Muluk, pierwotnie była tylko niewielkim przełomem pomiędzy górskimi rozpadliskami na terenie Teb Zachodnich. Wszystkie grobowce w Dolinie to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal. Mieściły one w sobie niezliczone ilości bogactw, złotych ozdób i rzeźb, jednak do dzisiejszych czasów niemal wszystkie komory zostały splądrowane. 
Około półtora kilometra od Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych, zwana obecnie Biban el-Harim; odkryto tam osiemdziesiąt grobowców. Pochowano w nich żony królów Egiptu i niektórych książąt z czasów końca XVIII - XX dynastii. Do najpiękniejszych i najbardziej znanych należy grobowiec królowej Nefertari - żony Ramzesa II.


 
Muzeum Egipskie, które znajduje się w Kairze uznawane jest za jedno z najbardziej niesamowitych na świecie. W muzeum można zobaczyć m.in. papirusy, mumie, rzeźby, malowidła. Zawiera ono ponad 136 tysięcy eksponatów, nie licząc setek tysięcy zabytków znajdujących się w podziemiach. Pochodzą one z początków zjednoczonego Egiptu, 3100 lat p. n. e. Jednym z najstarszych i najważniejszych przedmiotów muzeum jest tak zwana Paleta Narmera, pochodząca z około 3100 r. p. n. e. Muzeum słynie z najwspanialszej kolekcji egipskich antyków na świecie.Miasta, które warto odwiedzić


Kair - jest stolicą Egiptu i jednym z największych miast zarówno w Afryce, jak i na Bliskim Wschodzie, jest to również 13 największe miasto na świecie. Kair to miasto starożytnych budowli, bogatych islamskich świątyń i kolorowych bazarów. Piękna XIX - wieczna architektura europejska tworzy scenerię dla typowo wschodniego życia ulicy. Sercem nowoczesnego miasta jest centrum z piękną architekturą. W tej części znajdziemy wyjątkowe Muzeum Egiptu, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Kair pełen jest atrakcji. Jedną z nich jest chrześcijańska dzielnica Koptyjska, której ozdobą jest Zawieszony Kościół i synagoga Ben Ezry, gdzie znajdują się zwoje z tekstem Starego Testamentu. Współistnienie typowo islamskiej architektury z okazałymi meczetami, starożytnych budowli i nowoczesnych drapaczy chmur sprawia, że jest to jedna z najbardziej zaskakujących stolic świata.

Khan Al Khalili - jeden z największych na świecie, co wiąże się tez z największym szumem i krzątaniną. Na bazarze dostaniemy niemalże wszystko ? egzotyczne owoce, wyszukane pamiątki i wykwintne potrawy. Panuje tam naprawdę bardzo orientalny i charakterystyczny klimat.

 

Luksor - to centrum kulturalne starego Egiptu, jest to jeden z piękniejszych zakątków Egiptu. Miasto to nazywane jest często największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ruiny kompleksu świątyń oraz niezliczoną liczbę starożytnych posągów i krypt. To tu można podziwiać świętą siedzibę boga Amona-Re, budowaną na przestrzeni ponad 2 tysięcy lat, jak i największą nekropolię faraonów, czyli Dolinę Królów.


 
Hurghada - jest jednym z najpopularniejszych kurortów turystycznych w kraju. Składa się z trzech integralnych , części - centrum (Dahar), nowe miasto (Sakalla) i hotelową (Village Road). Im bliżej centrum tym, wyraźniej odczuwalne są tradycje egipskie, oraz można kupić oryginalne pamiątki. Nowe miasto i jego obrzeża tętnią życiem całą noc, jest to część rozrywkowa.
Gdzie zjeżdżają się turyści z całego świata. Podobne, lecz ciesząca się nieposzlakowaną opinią spokoju jest Village Road. Stąd już niedaleko do plaż, złocistych piasków i portów, z których można wybrać się na rejs. Oprócz tego można wybrać się również w podróż łodzią podwodną. Prawdziwą okazją są jednak wycieczki krajoznawcze, jak dwudniowa do Kairu, czy całodzienna na safari.
Hurghada  to miasto położone nad brzegiem Morza Czerwonego. Jest to wspaniałe miejsce do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Hurghada słynie ze wspaniałych ośrodków nurkowania, które organizują podwodne wyprawy po fantastycznym świecie Morza Czerwonego. Hurghada jest również doskonałym miejscem wypadowym do poznawania cudów starożytności.

 El Gouna - jest to miejscowość w stylu beduińskim. Wzorowana na włoskiej Wenecji - położona jest na wysepkach połączonych kanałami i mostami. To romantyczne i urokliwe miejsce 
Nurkowanie
Są osoby, które do Egiptu przyjeżdżają wyłącznie dla nurkowania wśród zadziwiający raf koralowych, nie zwracając uwagi na starożytne dziedzictwo. I rzeczywiście piękno i różnorodność świata podwodnego może przyćmić wszystkie inne atrakcje. W tej okolicy jest 45 niezwykłych raf, na których oglądanie zjeżdżają się ludzie z całego świata. Ponadto w morzu znajduje się około 50 wraków statków. Najlepiej nurkować z własnymi uprawnieniami, gdyż daje nam to większą swobodę. Jeśli jednak okaże się, że nie posiadamy takowych również możemy zwiedzić podwodny świat, ale trwa to nieco krócej i nie schodzi się bardzo głęboko. Czasem samo snurkowanie z rurką i maską przy łodzi albo plaży dostarcza już ogromną ilość wrażeń.

 

 

Sharm El Shiekh - jest jednym z najpopularniejszych kurortów turystycznych w kraju. Rafy wysp Tiran i Ras Mohammed są znane jako dwa najlepsze miejsca do nurkowania na świecie. Mogą być wizytowane statkiem z Sharm el Sheikh do jednodniowych wycieczek, spędzić dzień na łodzi, ciesząc się przyjemnym rejsem na statku i niepowtarzalny kolorowy podwodny świat przez trzy przystanki do nurkowania w różnych miejscach do snurkowania.

Kaniony są jednymi z najciekawszych miejsc nie tylko w samym Sharm, ale na całym Półwyspie Synaj.
Bialy kanion charakteryzuje się niezwykłym kolorem skał i wyjątkową ciszą. Jego biel w kontraście z niebem robi niesamowite wrażenie. Przejście trwa około dwóch godzin, a kończy się w oazie Ain Khudra. Nalezy nie zapomnieć o wodzie I nakryciu głowy.
Kolorowy Kanion jest trzecim co do wielkości kanionem na świecie. Tworzą go skały z piaskowca w odcieniach purpury, żółci, czerwieni, złota I fuksji. W niektórych miejscach skały sięgają 40 metrów wysokości.

Wycieczka na Górę Mojżesza, nazywana jest zamiennie Górą Synaj (2285 m n.p.m.). Jest to niesamowita wyprawa do miejsca tradycyjnie utożsamianego z biblijną górą Horeb, gdzie Mojżesz otrzymał Dziesięć Przykazań i zawarł przymierze z Bogiem. U stóp najwyższego szczytu półwyspu Synaj znajduje się Klasztor Św. Katarzyny-wznosi się ona na wysokość 2629 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Egiptu oraz Synaju. Tu znajdują się Gorejący Krzew i Studnia Mojżesza. To najstarszy w Egipcie, nigdy nie zniszczony i działający nieprzerwanie od VI wieku klasztor.

 

 

Marsa Alam - to region turystyczny położony w południowej części wybrzeża Morza Czerwonego, około 270 km na południe od Hurghady.
Podczas wakacji w Marsa Alam najliczniej odwiedzana jest przez turystów , Zatoka Abu Dabbab nosi nazwę “dom żółwi”, ponieważ snurkując i nurkując tam można je bardzo często spotkać. Szczęśliwcy mogą zobaczyć także diugonie zwane również krowami morskimi (Dugong dugon – morski ssak zaliczany do rzędu syren, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny diugoniowatych). W zatoce jest sporo żółwi, muren, ryb małych i dużych oraz płaszczek.
Marsa Mubarak to miejsce które zachwyci każdego kto uwielbia rafy koralowe, żółwie czy krowy morskie. Marsa Mubarak inaczej nazywany jest ogrodem koralowym.
Sataya czy też Shaab Sataya lub Rafa Delfinów to miejsce gdzie szansa na spotkanie delfinów w ich naturalnym środkowisku jest bardzo prawdopodobna! Ta nazwa pochodzi od tego,
iż w tym miejscu można spotkać wiele delfnów. Również można zobaczyć i podziwiać rafy koralowe.
Hamata - Wyspa QulaanWyprawa łodzią na malownicze wyspy nazywane egipskimi Malediwami.

 
Asuan Miasto położone na południu Egiptu, na wschodnim wybrzeżu Nilu. Jest ważnym centrum lokalnej turystyki oraz stolicą gubernatorstwa.

 

 

Giza - Płaskowyż Giza jest północnym przedłużeniem nekropolii Memfis, położonym na zachodnim brzegu Nilu. Giza w dzisiejszych czasach jest częścią współczesnego Kairu. Podczas zwiedzania piramid w Gizie sporym zaskoczeniem jest moment, kiedy odwracamy się i widzimy drapacze chmur, wyrastające z Kairskich, bogatych dzielnic.

 


Sakkara - starożytna nekropolia położona na południe od Kairu. Sakkara była miejscem, w którym chowano zmarłych królów, dostojników oraz inne ważne osobistości państwowych.
Kompleks Piramid schodkowych i grób Dżesera
Sakkara była główną nekropolią dla starożytnego miasta Memphis, w którym egipska elita budowała swoje grobowce. Obszar jest znany dzisiaj jako miejsce pierwszej piramidy z kamienia, która została przypisana Dżeserowi.
Ta kamienna piramida jest częścią kompleksu grobowego, w którego skład wchodzą kaplice i dziedzińców o różnym przeznaczeniu. Całość otoczona jest murem o wysokości 10,0 m. Sama piramida mierzy 62,5 m. wysokości. Jest to jedno z miejsc, w których trudne doświadczenie kopiowania materiałów naturalnych w kamieniu jest najbardziej widoczne. Sama Piramida schodkowa została zbudowana w kilku etapach, począwszy od początkowego placu mastaby, a jej plan został zmieniony kilka razy w trakcie budowy. Uczeni teraz wątpią w tą teorię i sugerują, że cała struktura została zaplanowana jako piramida od początku. Wcześniejsze groby Mastaba były zawsze prostokątne
Teren wokół tej monumentalnej budowlni został zagospodarowany w taki sposób, aby stworzyć coś w rodzaju budowli niezbędnych do życia faraonowi. Zbudowanona przykład dziedziniec, aby król mógł świętować.

 

Nekropolia Dahshur Dahshur jest to królewska nekropolia, znana przede wszystkim z dwóch piramid, które należą do najstarszych, największych i najlepiej zachowanych w Egipcie. Powstały one w około 2613 – 2589r. p. n. e.
Bent Piramida oraz Red Piramida zbudowane zostały za panowania faraona Sneferu. Bent Piramidy jest prawdziwą gładką oraz jednostronną piramidą. Natomiast piramida z 12 dynastii Amenemhata obecnie jest bardzo poważnie uszkodzona, a obok niej zostało znalezionych kilka grobowców królewskich kobiet, w których znaleziono sporą ilość biżuterii. Piramida Sesostris III była częścią potężnego kompleksu, stworzonego z kilku mniejszych piramid królewskich kobiet, wraz z innymi piramidami znajdującymi się na południu. Czarna Piramida natomiast pochodzi za czasów panowania Amenemhata III , pomimo tego, że jest już trochę zniszczona, to wciąż pozostaje jedną z najbardziej okazałych zabytków. Polerowany granit piramidion, czy capstone of the Black Pyramid znajduje się na wystawie w holu głównym Muzeum Egipskiego w Kairze. Kilka innych piramid z 13 Dynastii, były już budowane w Dahszur.

 

Alexandria - Mówi się, że Aleksandria jest najpiękniejszym egipskim miastem. Cechuje się delikatnym klimatem zarówno w lecie jak i podczas sezonu zimowego, a przy tym oferuje piękne plaże wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego.
Jest to drugie do wielkości miasto w Egipcie – zaraz po Kairze, dzięki temu jest uważana za drugą stolicę Egiptu.

Swoją światową sławę Aleksandria zawdzięcza Bibliotece Aleksandryjskiej, która mieści ogromną liczbę unikatowych manuskryptów i starożytnych pism z różnych dziedzin nauk i sztuki.
Aleksandria została wybrana na Stolicę Turystyki Arabskiej 2010 dzięki swojej niezwykle bogatej historii, sięgającej czasów starożytnych cywilizacji. Grecka, rzymska, koptyjska, czy islamska kultura zapewniły miastu dostatek i pozostawiły po sobie wiele charakterystycznych a zarazem unikatowych zabytków, takich jak największy egipski port morski, Kolumna Pompejusza (Amoud Al-Swary), Katakumby Kom Al-Shuqafa, Cytadela Qaitbay, starożytny Amfiteatr Rzymski, Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej, czy Królewskie Muzeum Złotnictwa. Aleksandria jest również znana z miejsc poświęconych kultom religijnym, takim jak Meczet Abu el-Abbas el-Mursi czy koptyjska Katedra Św. Marka.

Jeśli chcemy przeznaczyć jednak trochę czasu na relaks, Aleksandria oferuje nam całe piękne wybrzeże. Rozciąga się ono na długości ponad 70 km, a plaże ciągną się od Maamoura na wschodzie aż po Agamy na zachód od Aleksandrii , Latarnia morska na Faros, która znajduje się na wejściu do portu w Aleksandrii została wpisana na listę Siedmiu Cudów Świata.