Piramida Mykerinosa w Gizie

Piramida Mykerinosa - Na południowo-zachodnim rogu płaskowyżu Giza, piramida Mykerinosa stoi w zgodzie z jej większych sąsiadów. Mykerinos był synem Chefrena a jego pomnik jest zdecydowanie najmniejszym z trzech piramid w Gizie, był nazywany "Menkaure jest Boskie".
Piramida Mykerinosa - najmniejsza z trzech królewskich piramid w Gizie. Piramida ma wysokość ok. 63 m. Do jej budowy wykorzystano największe bloki kamienne. Niektóre z nich ważą nawet ok. 200 ton. Bloki na górnych częściach piramidy były prawdopodobnie z białego wapienia, ale niższe kursy zostały osłonięte z chropowatego różowego granitu. Bloki granitowej okładziny można jeszcze zobaczyć wokół nowoczesnego wejścia. Wewnątrz można zobaczyć sarkofag z wyrytym imieniem władcy, komorę, której ściany w całości są pokryte granitem, komnatę z sześcioma niszami znajdującymi się w północnej oraz wschodniej ścianie, których niegdyś znajdowały się rytualne przedmioty.
Niedawne wykopaliska w pobliżu piramidy Mykerinosa były prowadzone przez Organizację Starożytności Egiptu w poszukiwaniu dowodów królewskich łodzi pogrzebowych i rampy piramidy budowy. Odkrytoi niedokończony podwójny posąg Ramzesa II, wyrzeźbiony z jednego bloku kamienia, a jego pomiar to ponad 3m wysokości - pierwsze duże Nowe statuetki Królewskie miały być odkryte w Gizie, a jeszcze inne to tajemnica.

Add comment