Resorty w Egipcie

Co zobaczyć nad Morzem Czerwonym ?

 

Morze Czerwone znajduje się pomiędzy północno-wschodnim wybrzeżem Afryki a Półwyspem Arabskim. POmimo niektórych konfliktów między krajami, które otaczają Morze Czerwone jest ono niezwykle spokojne i przyciągające.

Mówiąc o Morzu Czerwonym w Egipcie mówimy dokładnie o dwóch miejscach Wschodnim wybrzeżu Afrykańskim oraz tzw. Egipt właściwy oraz o wschodnim wybrzeżu na Półwyspie Synaj. Pominęliśmy zachodnie wybrzeże Półwyspu Synaj, ponieważ nie jest ono aż tak atrakcyjne jak te wspomniane wyżej.

Osiem krajów otacza Morze Czerwone, jednak to Egipt jest tym krajem gdzie dzieje się najwięcej oraz są najpiękniejsze resorty i plaże.

Dla porównania Izrael posiada 6 mil plaż, Jordania ok. 30 mil jednakże Egipt posiada 900 mil wybrzeża z różnymi miastami, miasteczkami.

 

Gdzie powinieneś się wybrać nad Morzem Czerwonym ?

 

Wszystko zależy od tego gdzie odpoczywasz. Głównymi destynacjami naszym zdaniem będą: Hurghada, El Gouna, Somma Bay, Safaga, Quseer czy Mars Alam

 

Zacznijmy od ostatniego miejsca jakim jest Marsa Alam. Do tej miejscowości można dostać się samolotem, loty z Polski są organizowane przez biura podróży. Znajdziecie tutaj wiele dogodnych resortów, świetne jedzenie a przede wszystkim spokój.

Trochę na północ od Marsa Alam znajdziecie najnowsze i jedno z najbardziej atrakcyjny miejsc jakim jest Soma Bay. Pewnie kojarzycie hotele Sheraton czy WestIn lub Movenpick? To właśnie w Soma Bay znajdują się hotele z najwyższej półki. 

Jadąc dalej na północ od Soma Bay znajduje się jeden z największych kurortów zaraz po Sharm El Sheikh w Egipcie czyli - Hurghada. Miejscowość ta jest bardzo popularna wśród osób które lubią wygody i zorganizowane wakacje. Do Hurghady można dolecieć w zasadzie z każdego większego miasta w Europie, a całoroczna gwarancja dobrej pogody zachęca do podróży.

 

Hurghada jest zaledwie pięć godzin jazdy od Kairu i cztery godziny do Luksoru. Właściwie każdy może cieszyć się wakacjami w Hurghadzie a przy okazji zwiedzić w ciągu jednego dnia Karnak w Luksorze czy też wybrać się do Kairu aby zobaczyć piramidy. Drogi w Egipcie są całkowicie bezpieczne i strzeżone. 

Podzielę się teraz spostrzeżeniami odnośnie przepięknej El Gouna, 20 minut drogi od Hurghady znajduje się. W zasadzie w tej miejscowości znajdziemy wszystko to, co potrzebujemy. Podobnie jak w Soma Bay. Znajdziecie tam wspaniałe resorty zarówno europejskie jak i amerykańskie, puby, bary czy też dyskoteki. Nic tylko cieszyć się z pięknych plaż, rafy koralowej i gorącego afrykańskiego słońca.

 

W każdym z tych miejsc znajdziecie sporty wodne, quady, wyprawy łodzią. Morze Czerwone jest znane jako jeden z głównych ośrodków nurkowych tak nurkowanie głębinowe jest popularne i dostosowane do potrzeb turystów.

 

Przenieśmy się na chwilę na Półwysep Synaju.

Oczywiście największym i najbardziej popularnym jest Sharm El Sheikh, znajduje się na samym  końcu Półwyspu. Bez wątpienia jest to najbardziej rozwinięta część tegoż Półwyspu. Sharm słynie z wielu europejskich i amerykańskich resortów które najprawdopodobniej znacie, ale również z egipskich hoteli które niczym nie odbiegają od standardów tych wcześniejszych.

Co więcej w Sharm miłośnicy nurkowania znajdą zaawansowane centra nurkowe z bogatym wyposażeniem dla zaawansowanych nurków ale także dla tych co dopiero zaczynają swoja przygodę z podwodnym światem. Do Sharm El Sheikh dolecicie z każdego większego miasta w Europie a także z Azji czy Bliskiego Wschodu.

W zasadzie można dojechać do Sharm z Kairu, ale naprawdę nie chcesz marnować czasu na tak długą podróż.  Lepiej będzie wybrać się do Kairu samolotem, loty nie są drogie a zaoszczędzimy czas. 

Jest jeszcze jedno miejsce  - Taba, jest ono bardziej miejscem wypoczynkowym dla Egipcjan i Izraelczyków.  W zasadzie jest najtańszym miejscem wypoczynkowym na tym wybrzeżu.

Oazy w Egipcie

Pustynia zachodnia w Egipcie zajmuje 3 mln km2. Pustynia rozciąga się od zachodniej ściany Nilu aż do granicy z Libią i Morzem Śródziemnomorskim. Stanowi ponad ⅔ Egiptu a mimo to nie jest zamieszkana nie licząc żyznych oaz, gdzie mieszkają ludzie i zielenią się pola. 

Na pustyni zachodniej jest pięć oaz każda z nich charakteryzuje się zupełnie czymś innym. Możemy tam zobaczyć Ptolemejskie świątynie i rzymskie forty co również świadczy o randze danej oazy.

Pustynia zachodnia jest miejscem gdzie przybysz może oddać się ciszy i izolacja czego brakuje w dzisiejszych czasach. Wrażenie robi wielkość wydm i niezwykłe formy skalne oraz cudowny bezkresny pustynny krajobraz.

Podróżowanie po Pustyni Zachodniej jest dość proste w obecnych czasach, drogi łączą wszystkie i oazy a autobusy kursują często.

Spójrzmy teraz na różne oazy egipskie. Pierwszą wartą uwagi jest Oaza Charga. największa z oaz - zyskała znaczenie jako przedostatni punkt postojowy sławetnej "Drogi Czterdziestodniowej" - szlaku, którym pędzono niewolników z Sudanu do Egiptu. Dzisiaj to nowoczesne bardzo  rozległe miasto Al-Charga jest stolicą prowincji Nowa Dolina, obejmującej oazy Charga, Dachla i Farafra. Stojąca w gaju palmowym na północ od miasta, dobrze zachowana świątynia Hibis, zbudowana w VI w. p.n.e., jest jedyną dużą świątynią perską zachowaną w Egipcie. Również na północ od miasta leży chrześcijańska nekropola al-Bagawat. Są tu setki kopułowych grobów z cegły mułowej, ozdobionych wewnątrz koptyjskim malowidłami.

 

Kolejną oazą wartą wspomnienia jest oaza Dachla -  bujna, soczysta zieleń i setki źródeł sprawiają, że oaza jest uważana za najładniejszą z oaz. W stolicy oazy, Około 300 km na południowy wschód od Farafry położona jest oaza Dakhla. Zajmuje ona obszar o długości 120 kilometrów, obfitujący w piękne krajobrazy, bujną roślinność (dzięki wodzie czerpanej z 500 studni) i urozmaicona faunę. U stop surowych, pustynnych gór można napotkać zabytki z czasów średniowiecza a nawet z czasów panowania faraonów. Szczególnie malownicza jest wioska Kalamon i stare ufortyfikowane miasto El-Kasr. Wszystkie budynki wykonane są z gliny a wąskie, tworzące istny labirynt uliczki, przykryte są trzcinowymi matami. W Mut nowoczesnej stolicy oazy, znajduje się zabytkowy zamek z gliny oraz muzeum folklorystyczne. Warta odwiedzenia jest także rzymska świątynia Deir El-Mozawaka i Baszendi, faraoński grób Balad i oaza Baris wysunięta najdalej na południe. Na znużonego wędrowca czeka regenerująca siły kąpiel w ciepłej wodzie z siarczanego źródła Ajn El-Kasr oraz posiłek pod palmami nad brzegiem słonego jeziora Bir El-Gabal.

 

Oaza Baharija: palmowe zagajniki, źródła mineralne i  złote mumie   

 

Pustynna depresja, zwana Oazą Północną o powierzchni ok. 4000 kilometrów kwadratowych zbudowana z czarnej wulkanicznej skały odległa jest od Kairu o siedem godzin jazdy. Już w czasach starożytnych znana była z kopalń rudy, żyznych ogrodów, leczniczych wód i malowniczych widoków na czarne, poszarpane wulkaniczne skały, wyrastające z pustynnej równiny. Miejsce to stało się sławne na świecie, gdy pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku odkryto tu przypadkiem ogromną nekropolię z czasów grecko-rzymskich. W grobowcach znaleziono tysiące bogato zdobionych mumii. Po tym sensacyjnym odkryciu okolica ta została ochrzczona mianem Doliny Złotych Mumii.

 

Oaza Farafra: wyspa zieleni na obrzeżu Pustyni Białej 

 

W tej najmniejszej i najbardziej osamotnionej oazie warto zobaczyć kilka źródeł siarczanych oraz Kasr-el-Farafra jedyne miejsce w tym rejonie, dziś ruiny fortecy w otoczeniu palm. Największą atrakcję zaledwie 30 km na północ stanowi jednak Pustynia Biała, gdzie wiatr rzeźbiąc w białej, wapiennej skale wyczarował surrealistyczne, ogromne formy odznaczające się niezwykłym pięknem.

 

Siwa – oaza w której bogowie pobłogosławili Aleksandra Wielkiego.   

 

Najbardziej osamotniona z pięciu egipskich oaz wyrasta niczym fatamorgana na Pustyni Zachodniej, dobre godziny jazdy od wybrzeża. W miejscu, w którym boska wyrocznia potwierdziła kiedyś prawo Aleksandra Wielkiego do panowania nad Egiptem, zmęczeni zgiełkiem codziennego życia szukają dziś samotności. W sercu oazy o powierzchni 2400 kilometrów kwadratowych stało niegdyś ufortyfikowane miasto. Z jego najwyższego szczytu, nad dachami glinianych domów, roztacza się wspaniały widok na mieniące się w słońcu jeziora. Główną atrakcją turystyczną oazy Siwa są ruiny miasta Aghurmi z dwoma sanktuariami Amona. Kąpiel na wyspie Katnis lub w krystalicznej wodzie mineralnej z „Fontanny Kleopatry” to ulga dla ciała i duszy. U stóp wzgórza Gebel Dakhrour osoby cierpiące na reumatyzm mogą poddać się terapii polegającej na zakopaniu się po szyję w ciepłym piasku. Natomiast miłośnicy pamiątek mogą w tym czasie kupować na miejscowym targu sztuki ludowej oryginalne wyroby ze srebra i ceramiki. Wielka przyjemnością dla amatorów ornitologii jest wycieczka rowerem lub „karettą” (rodzaj wózka ciągniętego przez osła) do zacisznych zagajników palmowych na brzegach jeziora. Gnieździ się tam wiele rzadkich gatunków ptaków. Z kolei koneserów starodawnych zwyczajów zainteresuje wizyta Muzeum Oazy Siwa oraz doroczny festiwal urządzany w październiku z okazji zbioru daktyli. Najbliższy kontakt z Przyrowów zapewni nocleg w jednym z ekodomków z których oaza Siwa stała się znana w ostatnich latach.  

Oaza Fajum: ogród Kairu – rajska przygoda i bogata historia

 

Najbliżej doliny Nilu, zaledwie godzinę jazdy na południe od Kairu, leży oaza Fajum. Gleba w tej okolicy jest tak żyzna, iż od niepamiętnych czasów oaza służyła za spichlerz stolicy. Warto wybrać się na całodzienną wycieczkę do Fajum choćby tylko po to by zobaczyć soczystą zieleń roślinności i zakosztować wiejskiej ciszy. Miejscowi rolnicy zwani fellachami nadal uprawiają ziemię a widok kobiet i dzieci stojących przed glinianymi domkami, przy kanałach wzdłuż których rosną  plamy, odznacza się takim samym, ponadczasowym wdziękiem jak płaskorzeźby przedstawiające ich przodków na ścianach pobliskich grobowców. Jezioro Karun o powierzchni 30 kilometrów kwadratowych i przylegający do niego Park Narodowy  Wadi – El – Rayan stanowią obszar chroniony. Ptaki, odwiedzające te okolice są wyjątkową atrakcją dla amatorów ornitologii. W Wadi – El – Hitan można podziwiać gigantyczne szkielety prehistorycznych wielorybów, wyrzuconych na ląd, gdy Morze Śródziemne sięgało znacznie dalej na południe niż teraz. Nie brakuje też atrakcji dla osób interesujących się kulturą. Na uwagę zasługują piramidy w Hawara i El-Lahun.

 

Khargs, Dachla, Farafra, Baharija i Siwa: oazy w zachodniej części Egiptu, są jak wyspy zagubione nie tylko w przestrzeni w bezgranicznych piaskach Sahary, ale także w czasie. Rzeczywistość i świat baśni przenikają się. Można tu zobaczyć wschód słońca z grzbietu wielbłąda, albo wspiąć się na szczyt wydmy i ujrzeć majestatyczny bezkres pustyni. Można tu spędzić popołudnie w zacisznym cieniu palmowego zagajnika lub w wypełnionym chłodną wodą basenie w jednym z rewelacyjnych eko domów, charakterystycznych dla tego regionu, albo pospacerować późnym wieczorem do faraońskiej świątyni, wąskimi uliczkami wioski w której czas się zatrzymał. Albo spędzić noce przy ognisku przed namiotem Beduina i posłuchać zaczarowanych opowieści i zobaczyć migotanie gwiazd na bezchmurnym, pustynnym niebie.

Morze Czerwone - Egipt Wakacje

Coraz więcej osób przyjeżdża do Egiptu dla innych skarbów oprócz tych najbardziej znanych czyli piramid, faraonów i cudownej całorocznej pogody.

Skarby o których mówię to rafy koralowe i ryby Morza Czerwonego. Jest to jedna z najpiękniejszych raf koralowych ustępując jedynie Wielkiej Rafie Koralowej w Australii.

 

Morze Czerwone łączy Morze Śródziemnomorskie i Ocean Indyjski, ma długość 2350 km. Do kraju faraonów należy 800 km pasa Morza Czerwonego od granicy z Izraelem po Sudan.

Wspomniane rafy koralowe zaczynają się w dosyć płytkiej wodzie sięgającej dorosłej osobie do ramion. Istnieje wiele miejsc do nurkowania i snurkowania bezpośrednio połączonych z hotelami. Dzięki temu możemy cieszyć kolorowym światem podwodnym od ręki.

Temperatury powietrza i wody sprawiają że można tu nurkować cały rok. Jest tu co nurkować, można podziwiać ponad 1200 gatunków ryb, 200 gatunków koralowców, delfiny czy żółwie morskie.

Rafy koralowe położone dalej są dostępne za pomocą łodzi motorowych lub luksusowymi jachtami. Wtedy wypływamy na cały dzień i zatrzymujemy się przy najpiękniejszych rafach.

Prawo egipskie chroni swoje zasoby w Morzu, istnieje bezwzględny zakaz wywożenia najmniejszych fragmentów raf koralowych czy muszli. Gdyby ktoś chciał wywieźć takie skarby grozi to dużymi karami finansowymi.

 

Snorkeling, który to najprostsza forma eksploracji życia podwodnego. Jedyne co potrzebujemy to okulary i rurkę ewentualnie płetwy. Pływając po powierzchni wody mamy wrażenie unoszenia w powietrzu można podziwiać świat na niewielkiej głębokości.

Dla fanów bardziej ekstremalnych wrażeń podwodnych polecam intro diving czyli nurkowanie głębinowe z instruktorem. Nurkować może każdy kto skończył 8 lat. Nie ma potrzeby posiadania drogiego sprzętu do nurkowania, ponieważ przy hotelach funkcjonują centra nurkowe gdzie można go wypożyczyć. Często warto zapłacić więcej za wycieczkę i mieć gwarancję lepszej jakości sprzętu zważając na nasze bezpieczeństwo, Oferujemy wycieczki nurkowanie w calym Egiptu, Hurghada , Sharm El Sheik i Marsa Alam

Każdy kto zdecyduje się na nurkowanie głębinowe, wskakuje do wody i nurkuje na głębokość 6-8 metrów. Cały czas jesteśmy pod opieką instruktora który pokazuje nam najpiękniejsze fragmenty tego wspaniałego życia podwodnego.