Piramida Chefrena i Sfinks w Gizie

Piramida Chefrena - Druga co do wielkości piramida w Gizie, która jest grobowcem faraona Chefrena (syn Cheopsa). Na wierzchołku jako jedyna z kompleksu piramid posiada płyty wykładzinowe. Pierwotna wysokość piramidy wynosiła ok. 143 m, obecnie wynosi  ok. 135 m. 

Dodatkowo została wybudowana na niewielkim podwyższeniu, co sprawia wrażenie, że jest piramidą wyższą od piramidy Cheopsa oraz piramidy Mykernisosa. Do jej wnętrza prowadzą dwa wejścia, z których korytarze prowadzą do komnaty grobowej na końcu, której znajduje się sarkofag.
Obok piramidy znajduje się również dobrze zachowany zespół świątyń, do którego zalicza się: świątynię górną, dromos oraz świątynię dolną wraz ze Sfinksem.

Sfinks
Słynny olbrzymi posąg Wielkiego Sfinksa wzrasta z płaskowyżu Giza w sąsiedztwie i jest umiejscowiony bezpośrednio na północ od świątyni doliny Chefrena i Causeway. Ten pomnik - prawie godło Egiptu budzi wyobraźnię podróżników, uczonych, poetów i pisarzy od wieków, ale dziś nadal zachowuje tajemnice, która dziwi od tysiącleci. Pozostawiony od wydobywania kamienia dla Wielkiej Piramidy Sphinx w prostokątnej rowie ograniczonym groblą Chefrena do południa, aż do nowoczesnej drogi na północ i Starego Państwa "Temple Sphinx" na wschodzie. Nowo królewska religijna struktura, prawdopodobnie pochodząca od Amenhotepa II, leży na północnym-wschodzie.
Kolosalny pomnik ma formę lwa z ludzkiej głowy, a mógł być wyrzeźbiony z cechami Chefrena, chociaż jest to przedmiotem sporów. Sfinksy są typowymi elementami egipskiej rzeźby, ale unikalna architektura Wielkiego Sfinksa dawno zwolniła wyobraźnię "archeologów Fantasy ', którzy potwierdzają, że rzeźba jest dziełem cywilizacji znacznie bardziej niż starożytnych budowniczych piramid. Choć zagadkowa historia Sfinksa jest niezaprzeczalna, ostatnie intensywne wykopaliska i przywrócenia nie wykazały żadnych tajnych podziemnych komór lub dowodów zaginionych cywilizacji - ku rozczarowaniu wielu, którzy teraz twierdzą spisek ze strony rządu egipskiego, chcieli zachować te informacje dla siebie.
Ciało Sfinksa, ma prawie 60m długości i 20m wysokości, została wyrzeźbiona z alternatywnych miękkich i twardych warstw osadów, części wapienia ustanowione podczas tworzenia płaskowyżu Giza w geologicznym okresie eocenu. Twardsze Warstwy wydobywano, bloki wyodrębnione dla starych projektów budowlanych Brytanii i jest obecnie możliwe określenie kamienia używane w każdym z okolicznych struktur, dostarczając dowodów sekwencji kopalnictwa. Ściany świątyni doliny Chefrena były prawdopodobnie złozone z ogromnych bloków w górnej części ciała sfinksa, a niektóre z bloków wapiennych świątyni Sfinksa pochodziły z okolic piersi sfinksa.
Głowa egipskiego sfinksa oznacza władcę ubranego w strój głowy i raz miał uraeus-węża na jego czole i brodzie królewskiej (fragmenty istnieją obecnie w muzeach). Ludzka głowa jest mała w stosunku do ciała lwa i sugeruje, że ciało może być wydłużone do uwzględnienia naturalnej szczeliny w skale, które uniemożliwiłoby robotnikom zakończenia rzeźby na tylnych kwartałach.
Kolosalna figura jest zorientowana na wschód-zachód oraz Temple Sphinx z jego ogromnym dziedzincem została nazwana słoneczną świątynią. Sfinks może być utożsamiany z bogiem Re, który wznosi się i ustawia na horyzoncie, a także z Horusa, syna Re. Więc jest Sphinx "żywym obrazem" (tłumaczenie słowa egipskiego Sfinksa, shesep-ankh) Chefrena lub innego władcy, prezentującego ofertę do boga słońca lub jakiegoś mitycznego wizerunku słonecznego bóstwa, opiekuna nekropolii.


Add comment