Cytadela Salah ed-Din

CytadelaWiele wycieczek miejskich obejmuje Cytadelę na ich trasie jako jedną z głównych punktów zainteresowania w Kairze. Jest zbudowana na skraju wzgórza Moqqatam i ma wspaniały widok na miasto na południu i piramid na zachodzie.
Cytadela jest średniowieczną twierdzą, która została zapoczątkowana przez Salah ed-Din, ostatniego z Fatymidów w 1176, z zamiarem zamykania i wzmacniania miasta przed Krzyżakami. Pozostałe ściany pierwotnej twierdzy są najlepiej widoczne z Salah Salem Avenue na wschodniej stronie fortu. Na zachodniej stronie najstarsze szczątki są przy zachodniej bramie (Bab el-Azab), która pochodzi z 1754. Salah ed-Din i jego następcy używali południowej części fortu jako rezydencji królewskiej, a północna część była garnizonem wojskowym.


Cytadela była domem dla większości władców Egiptu przez około siedem wieków, każdy budował meczety i pałace w ścianach. Jednym z jego ostatnich władców był Mohammed Ali, który zdobył władzę poprzez masakry 470 czołowych obywateli Mamluke. W marcu 1811 roku większość ważnych osób w Cytadeli zostało zaproszonych na dzień ucztowania przez Mohammeda Ali, który następnie udał się do wąskiego  przejścia Bab el-Azab w drodze na bankiet, a miał je ubojowi - tak mówi historia. To był koniec panowania Mamaluke Egiptu.


Mohammed Ali następnie udał się do poziomu większości budynków Mamaluke i zastąpił je swoimi. Jego najbardziej znany obiekt to Mohammed Ali meczet w południowej obudowie. Istnieją również dwa inne meczety w Cytadeli dziś - meczet Ahmeda Katkhuda niedaleko Bab el-Azab i meczet sułtana Mohammeda el-Nasir (14 wieku) po wschodniej stronie południowej obudowy. Meczet Mohammeda Ali, zdecydowanie najbardziej imponujący, jest znany także jako Meczet Alabastrowy i został wybudowany w latach 1824 i 1857. Jego grób z marmuru znajduje się na prawo od wejścia, a cała ogromna przestrzeń zdominowana jest przez masywną kopułę w centrum, 52 m wysokości. Ta i cztery mniejsze kopuły na narożnikach są oświetlone przez okrągłe kryształowe żyrandole zawierające dziesiątki lamp. Sanktuarium od strony wschodniej ma ogromną ambonę pokazującą odczyty Koranu. Jak we wszystkich muzułmańskich meczetach, obuwie należy pozostawić w drzwiach.
Dziedziniec jak i również łuki, kopuły, oraz pawilon i Fontanna ablucji może być bardzo spokojnym miejscem. W zachodnim pasażu znajduje się ozdobny "piernik" zegar, przedstawiony przez króla Mohammeda Alego Ludwikowi Filipowi z  Francji w 1845 roku, w zamian za obelisk z Luxor Temple (obecnie na Place de la Concorde). Wydaje się, że Francja ma lepszą część umowy, bo zegar nigdy nie pracował! Meczet jest chyba lepiej oglądany z zewnątrz, gdzie można zobaczyć ogromne kopuły i wdzięki minaretów, które stały się jednym z emblematów Kairu.


Na południe od Meczetu Mohammeda Ali jest jego "Złoty Pałac ', Qasr el-Gawhara, który był wykorzystywany jako muzeum klejnotów z Khedives po rewolucji z 1952 roku. Mimo, iż został spalony w 1972 roku, gdy złodzieje próbowali ukraść biżuterię, nadal znajduje się tam muzeum i zawiera wiele elementów królewskich mebli i portretów.
Tylko do południa meczetu el-Nasera stoi wysoka wieża, która obejmuje "dobrego Józefa" (Bir Yusuf), zbudowaną przez Salah ed-Din. Wał 10m szerokości i 87m głębokości  został zbudowany przez więźniów krzyżowców wojny. Jest również znany jako "studzienki Ślimak przykład jego schodami, która biegnie w dół szybu do poziomu Nilu.


Północna obudowa Cytadeli zawsze była wojskową częścią twierdzy i zawsze była używana jako więzienie. Dziś obszar zawiera trzy muzea. Muzeum Archeologiczne i Ogród, zawiera interesujące kawałki rzeźb i fragmenty pomnika między salonem. Muzeum wojenne zawiera eksponaty złożone z militarnych akcesoriów z czasów faraonów, poprzez historię Egiptu do współczesności. Na zewnątrz są czołgi, armaty i inne artyleryjskie eksponaty a wewnątrz jednego z ciekawszych eksponatów stoi rydwan z grobowca Tutanchamona, wyświetlany na wejściu. Muzeum powozów zawiera małą kolekcję powozów konnych oraz malowane konie drewniane z 19 wieku.

Khan el-Khalili i Stary Kair

Khan el-KhaliliNie pomnik - ale to świetny sposób na spędzenie wspaniałego wieczoru przeglądaniu lub zakupie w setkach sklepów i straganów, które sprzedają wszystko, co można sobie wyobrazić. Oryginalny budynek z tego słynnego bazaru został zbudowany w 1382 roku przez Amir Garkas el-Khalili, a później stał caravanserai (zajazd), w centrum miasta Kairu, miasta zamożności i handlu, dla podróżujących kupców z całego świata. Khan el-Khalili dziś jest to labirynt wąskich uliczek i korytarzy, gdzie znajduje się wiele prac rzemieślników  złoto, srebro, mosiądz, skóra, wyroby ze szkła i kamieni. Są sklepy, które uczynią koszulę lub galabeya na poczekaniu, sklepy sprzedają perfumy i kadzidła i wiele, wiele kawiarni, gdzie można oglądać świat. Jeśli szukasz pamiątek znajdziesz dużo różnych, a  ostra konkurencja sprawia, że ​​warto ćwiczyć swoje umiejętności targowania. Khan el-Khalili uważa się za jeden z największych bazarów na świecie.
Khan el-Khalili znajduje się trochę na północ od Cytadeli i wydaje się być otwarty od rana aż do ostatni turysta pójdzie do domu spać. Niektóre sklepy mogą jednak być zamknięte w piątek lub niedzielę w celach religijnych.

Stary Kair
Kair jest dzisiaj nowoczesnym miastem z praktycznie niczym co by przypominało czasy starożytnych faraonów. Został założony w XX wieku na miejscu rzymskiego miasta twierdzy o nazwie Babylon ale reprezentuje różnorodne kultury i historie od tego czasu. Obszar znany jako "Stary Kair" jest stosunkowo niewielką częścią ogromnego miasta, jest to najstarsza część Kairu i ma kilka ciekawych kościołów i muzeów, a także szczątki Babilonu.

Twierdza Babilonu

Babylon
Twierdza Babilonu (wymawiane w języku egipskim, "Babalog") została zbudowana jako część rzymskich umocnień do miasta Memfis, na obrzeżach zabytkowego miasta 'On' (Heliopolis). Twierdza znajdowała się po stronie wschodniego brzegu rzeki w tym czasie, ale Nil przesunął ku zachodowi pozostawiając obszar Starego Kairu dalej na wschód od rzeki. Oryginalne miasto - twierdza powstało około 30 roku pne - roku, w którym cesarz August wszedł do Alelsandrii. Rzymianie przynieśli chrześcijaństwo do Egiptu w 1 wieku naszej ery, a miasto Babilon stało się znane jako centrum nowej religii, bezpieczniejszym miejscem dla chrześcijan w czasach konfliktu niż w Aleksandria na północy. Zostało zbudowane na obrzeżach jeszcze starszego miasta, Heliopolis, które było ważnym centrum religijnym w całej historii faraonów egipskich, a także było znane jako "On" w czasach biblijnych. Nowa twierdza została zbudowana w 2. wieku przez cesarza Trajana i są to szczątki, które można zobaczyć dzisiaj. Z blankami Trajana nadbrzeżnymi, tylko południowa część wieży pozostaje poniżej tego, wykopaliska ujawniły części nabrzeża poniżej współczesnego poziomu ulicy.
Pochodzenie nazwy "Babylon-in-Egipt" jest niejasne, ale sugeruje się, że pochodzi z "Per-hapy-en-Yenu" (Nile dom "On"), które pochodzi zarówno z Nilometru na ulicach i na Wyspie Roda i miasto 'On' - Babylon może być nazwa nadana przez Rzymian dla miasta. Stary Kair jest znany jako Misr el-Qadima, a odwiedzający dziedziniec mogą zobaczyć pozostałe odrestaurowane wieże fortyfikacji Babylon Trajana naprzeciwko stacji metra w Mar Girgis (St George) i pomocnicze wejście do Muzeum Koptyjskiego.
Słowo "koptyjski wywodzi się od starożytnego języka egipskiego i było słowem używanym do opisania wczesnej religii chrześcijańskiej w Egipcie. Stało się to w okresie przejściowym między  czasami faraonów a epoką islamską. Prawosławny Kościół koptyjski był bardzo ważny przez wiele wieków i pozostaje drugą religią w Egipcie po dziś dzień. Liczne kościoły i klasztory były budowane w starej dzielnicy Kairu, która jest nadal uważana za miejsce święte zarówno przez Koptów jak i Żydów. Legenda głosi, że Święta Rodzina odpoczywała tutaj w jaskini, kiedy przyszli do Egiptu.
Istnieje wiele koptyjskich kościołów, które mają być widoczne w Starym Kairze, przede wszystkim "Wiszący Kościół" (el-Moallaqa). Jest to pseudonim Metropolitan Church of St Mary the Virgin, który został zbudowany w miejscu Babilonu w 4 wieku naszej ery, po prawej stronie na górze widać bramę rzymskich fortyfikacji z jego nawy zawieszone nad biegiem portierni. Mówi się, że był jednym z pierwszych kościołów na świecie do organizacji koptyjskich rytuałów. Widziano wiele zmian, ostatnio w 19 wieku, kiedy czwarty korytarz został dodany do oryginalnej konstrukcji. Trzy oryginalne świątynie były poświęcone Maryi Pannie, św Janowi Chrzcicielowi i św Jerzemu. Kościół Wiszący faktycznie wprowadzony został poprzez dziedziniec w Muzeum Koptyjskim, który jest otoczony przez wiele budynków i kościołów w starej dzielnicy. Najbliższe kościoły Starego Kairu to m.in. Św. Sergiusza i Bachusa (najstarszy kościół w Kairze), klasztor i kościół św Jerzego i klasztor św Jerzego i kościół św Barbary. Wiele starych kościołów można zwiedzać tylko za zgodą.

El Fustat - Miasto Bablionu

El-Fustat
W roku 642, armia dowodzona przez muzułmanów Amr Ibn-el-As oblegali ufortyfikowane miasto Babilonu i uczynili ich siedzibę nieco na północ w "mieście namiotów" znanych jako el-Fustat. Chociaż Fustat stało się siedzibą garnizonu wojskowego dla wojska arabskiego i bazą dla przyszłych kampanii przeciwko Egipcjanom, Babilon został nienaruszony w jego granicach. Mimo wielkich różnic religijnych między Arabami a Egipcjanami, dwa miasta połączone w jeden nierozerwalny obszar miejski, który wychował się i ewoluował w ciągu trzech stuleci. Inne miasta również do budowy satelitów i ostatecznie stało się Kairem jaki (el-Qahira) znamy dzisiaj, ale Fustat był zawsze uważany za pierwszą Arabską stolicę Egiptu. Było również znane jako pierwsze miejsce oficjalnego muzułmańskiego kultu w Egipcie.
Ruiny Fustat stały się widoczne w 19 i na początku 20 wieku, kiedy to nastąpił wzrost zainteresowania sztuką islamską. Niestety pierwsi poszukiwacze zrobily wiele szkód w stratygrafii i archeologii w tym miejscu. Pierwsze systematyczne wykopaliska miały miejsce w 1912-1924, a były prowadzone przez Ali Bahgat dla Muzeum Sztuki Arabskiej. W 1964 Fustat bardziej dokładnie i naukowo został wydobyty kiedy to została zagrożona przez rozwój miasto i ponownie w 1970 przez egipski Departament Starożytności. Mimo, że Fustat został poważnie uszkodzony przez pożar w 8 wieku ujawnił wiele informacji na temat wczesnej historii Egiptu w okresie średniowiecza.
Fustat był starożytnym ośrodkiem wyrobu ceramiki, a nowe Centrum Ceramiki jest obecnie w trakcie budowy tam (rozpoczęte w 1996). Nowe centrum będzie można zobaczyć zarówno współczesną jak i starożytną ceramikę. Obejmuje ono duży warsztat, piec, amfiteatr oraz skansen. Istnieją także plany proponowane dla nowego Muzeum Cywilizacji w el-Fustat które zostało ustanowione w grudniu 2002 roku. Przewiduje się, że projekt będzie mieć trzy lata w trakcie tworzenia pod pełnym nadzorem UNESCO. W muzeum znajdują się tysiące artefaktów ilustrujących rozwój cywilizacji egipskiej z całego okresu historycznego.
Dziś niewiele jest do obejrzenia w Fustat.Głównym zabytkiem jest Meczet Amr Ibn-el-As który został założony w roku 642 i znajduje się tam nadal, ale ma niewiele z pierwotnej struktury. Wydobyte ruiny Fustat można zwiedzać, jeśli uzyska się zezwolenie opiekuna strony. Witryna znajduje się na północ od murów Starego Kairu Mar Girgis Street. Wejście kosztuje EGP 10.

Wieża Kairska

Wieża Kairska - Jest to wolno stojąca wieża telewizyjna w Kairze, stolicy Egiptu. Znajduje się na wyspie Zamalek, w centrum miasta.
Jej wysokość wynosi 187 metrów i tym samym jest ona wyższa o 43 metry od Piramidy Cheopsa w Gizie, która usytuowana jest 15 km na południowy zachód od wieży.
Wieża Kairska została wybudowana w latach 1956-1961. Zewnętrzna dekoracja wieży ma przypominać kwiat lotosu. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, a poniżej obrotowa restauracja, popularna zarówno wśród turystów, jak i miejscowej ludności.

 

Muzeum Koptyjskie w Kairze

Muzeum Koptyjskie
Koptyjskie Muzeum jest pięknym muzeum w samym sercu "starego Kairu", tradycyjnie Koptyjskie miasto dzielnicy chrześcijańskiej. Znajduje się na terenie starożytnego Babilonu, Rzymskie miasto - twierdza, która była najwcześniejszą częścią Kairu. Muzeum znajduje się w pobliżu Mar Girgis (St George) stacji metra.
Muzeum zostało założone w 1910 roku przez Morkos Smeika Pasha w celu zapewnienia domu dla wielu obiektów, które zostały rozrzucone wokół Egiptu w różnych klasztorach oraz zapewnienia środków śledzenia historii chrześcijańskiej Egiptu. Jak również budynków muzealnych znajdują się ogrody i dziedzińce, a  teren jest otoczony starymi koptyjskimi kościołami. Istnieje sześć kościołów, niektóre z ich pochodzenia, jak już w 5 wieku naszej ery, w tym "Wiszący Kościół" Matki Boskiej i kościół św Sergiusza (patrz stary Kair).
Muzeum Koptyjskie jest cichym i spokojnym miejscem, a jego przestronny budynek jest wyłożony mozaiką i ozdobiony starymi ekranami mushrabiya. Mieści się w nim bogaty zbiór przedmiotów z ery chrześcijańskiej (AD 300-1000), który związane są ze starożytnymi egipskimi okazami aż do islamskiego podboju kraju. Artefakty na wyświetlaczu pokazują okres historii Egiptu, który jest często pomijany, a oni pokazują, jak artystyczny rozwój Koptów wpłynęło na faraonów, kulturę grecko-rzymską i islamską. Muzeum zostało odnowione w 1980 roku dwa nowe załączniki z oryginalnymi przejściami, domy, kolekcja 16000 artefaktów ułożonych w porządku chronologicznym za pomocą dwunastu odcinków.
1 Koptyjski Krzyż w kształcie Ankh
2 Koptyjski fresk przedstawiający Chrystusa 
3 Instrument muzyczny używany w rytuale koptyjskim
Tam są piękne przykłady tkanin, i tkanych ikon ze skomplikowanych wzorów w tematyce religijnej. Są też drobne przykłady kamienia, ceramiki i wyrobów z drewna, w tym rzeźba o nazwie "Petycja szczurów, w którym trzy szczury wywiesiły białą flagę przed kotem. Eksponaty obejmują orła z brązu znalezionego w rzymskiej twierdzy Babilon.

Muzeum Islamskie w Kairze

Muzeum Sztuki Islamskiej i Ceramiki islamskich
Muzeum Sztuki Islamskiej jest jednym z trzech głównych muzeów w Kairze i znajduje w sobie doskonałą kolekcję zabytków z różnych okresów historii islamu w Egipcie. Turyści zainteresowani islamską sztuką i wystrojem nie powinni przegapić tego muzeum. Obiekty na wystawie zostały zebrane z wielu meczetów i innych zabytków, dzięki temu stał się jednym z najważniejszych na świecie muzeów islamskich.
Kolekcja mieściła się pierwotnie w Bibliotece Narodowej, która została zbudowana w 1881 roku. Biblioteka została następnie przeniesiona i udostępniono więcej miejsca dla eksponatów.
Są to zabytki z każdej epoki rządów islamskich i są one rozmieszczone albo w kolejności okresów, lub u pacjentów. Są to kolekcje tekstyliów, szkła, tkaniny i ceramiki i kaligrafii z całego świata muzułmańskiego. Istnieją drobne kolekcje lamp meczet, zrobionych ze skomplikowanych ekranów mushrabiyya okiennych i ambon, kowalstwo mozaiki i dywanów irańskich i tureckich i mat modlitewnych wyświetlanych w 23 pokojach. Jedna z sal poświęcona jest broni, w tym średniowiecznym mieczom i zbrojom, inna pokazuje oświetlone rękopisy Koranu, kaligrafii i książek, w tym niektórych "perskich miniatur". Najstarszy z fragmentów pergaminów sięga 8 wieku.
Niektóre skarby pochodzą z dawnych terenów Babilonu i el-Fustat, jest to najwcześniejsze miasto okupujące Kair. Od Fustat mamy drewniane panele z pałacu Fatymidów kalifa, pokazujące sceny z życia na dworze królewskim, a także freski i fragmenty dywanów.

Istnieje wiele pięknych eksponatów w muzeum, które są oznakowane w języku arabskim, angielskim i czasami francuskim. Na dziedzińcu znajduje się a 19 wieczna fontanna, która stała pierwotnie w Monasterli Pałacu na Roda Island. W Muzeum jest rzadko tłoczno, większość turystów skoncentrowana jest na muzeum faraonów. Dla odświeżenia znajduje się kawiarnia na terenie Muzeum.
Niedawno zaproponowano, że kolekcja zostanie przeniesiona do miejsca w pobliżu Cytadeli, w celu ułatwienia dostępu dla turystów, ale wniosek był przeciwny, twierdząc, że obecny budynek jest sam w sobie historyczny.

Muzeum islamskiej Ceramiki
Kolekcja ceramiki islamskich obejmujących ponad trzysta obiektów pochodzących od XX. do XIX wieku naszej ery. W muzeum obiektów ceramicznych można zobaczyć: wazony, płytki, miski, itp. mieści się w niedawno odnowionym, neo-islamskim letnim pałacu wybudowanym w 1920 roku dla księcia Amru Ibrahima. Kolekcja obejmuje Umayyad, Fatymidów, Ayyubid, Mameluków, Turkish (Iznik i Kutahia) i hiszpańskie ceramiczne elementy, które razem pokazują, jak islami zwrócił na prace ceramiczne i syntetyzowaną Hellensko-bizantyjską, Sassanian i chińskie techniki.
Kolekcję można znaleźć na Gezira Art Centre, 1 Al-Sheikh Al-Marsafi Street, Zamalek. 
Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem piątku, 10:00 do 15:00 i 17:00 do 22:00. Oficjalnie, potrzebne jest zezwolenie od dyrektora na robienie zdjęć, ale warto zapytać przy drzwiach czy można zrobić zdjęcia.

Muzeum Egipskie w Kairze

Kair - jest stolicą Egiptu i jednym z największych miast zarówno w Afryce, jak i na Bliskim Wschodzie, jest to również 13 największe miasto na świecie. Kair to miasto starożytnych budowli, bogatych islamskich świątyń i kolorowych bazarów. Piękna XIX - wieczna architektura europejska tworzy scenerię dla typowo wschodniego życia ulicy. Sercem nowoczesnego miasta jest centrum z piękną architekturą. W tej części znajdziemy wyjątkowe Muzeum Egiptu, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Kair pełen jest atrakcji. Jedną z nich jest chrześcijańska dzielnica Koptyjska, której ozdobą jest Zawieszony Kościół i synagoga Ben Ezry, gdzie znajdują się zwoje z tekstem Starego Testamentu. Współistnienie typowo islamskiej architektury z okazałymi meczetami, starożytnych budowli i nowoczesnych drapaczy chmur sprawia, że jest to jedna z najbardziej zaskakujących stolic świata.

 

 

Kair Muzeum Starożytności egipskiej
Muzeum egipskie powinno być priorytetem na liście rzeczy do zobaczenia podczas wizyty w Kairze. Zajmie nam co najmniej tydzień, aby zobaczyć wszystkie treści muzeum, ale krótka wizyta może przynajmniej oddać spojrzenie na największe na świecie repozytorium o ilości ponad 120.000 starożytnych zabytków egipskich. Zostało obliczone, że jeśli chcemy spędzić jedną minutę na obejrzeniu każdego eksponatu, to zobaczenie całości  potrwa trzy miesięcy! 
Kolekcjonowanie egipskich starożytności rozpoczęło się w 1830 roku, próbowano wtedy powstrzymać falę kradzieży skarbów Egiptu. Obecna kolekcja została zapoczątkowana przez Auguste Mariette, która została pierwotnie wysłana do Egiptu przez College de France,aby zebrać papirusy koptyjskie.  Mariette nadzorował wiele ważnych wykopalisk podczas jego trzydzieścioletniego życia w Egipcie, stając się dominującą siłą w rozwoju postępu egiptologicznego oraz jako strażnika zabytków. Został on mianowany pierwszym dyrektorem Zabytków w Egipcie i szefem nowego muzeum narodowego w Bulaq w 1863 roku - pierwszym krajowym muzeum starożytności na Bliskim Wschodzie.

Kolekcja została następnie krótko przeniesiona do załącznika pałacu Ismail Paszy w Gizie, gdy Bulaq Muzeum zostało zalane, a później przechowywane w budynku, w Cytadeli.Obecnie Muzeum zostało oficjalnie zainaugurowane w dniu 15 listopada 1902 roku, w budynku zaprojektowanym przez francuskiego architekta Marcela Dourgnon.
Gaston Maspero, były student Mariette stał obok dyrektora Służby Starożytności. Niósł na pracy Mariette w Muzeum, edycja 50 tomów materiałów muzeum do "Katalogu" i nadal udzielają zezwoleń wykopaliskowe, które pozwoliły części zabytków, aby przejść do kolekcjonerów i muzeów w Europie i Ameryce. Maspero był pierwszym dyrektorem nowego muzeum starożytności, od inauguracji aż do śmierci w 1916 roku.
Zawartość muzeum datuje się na eksponaty z okresu prehistorycznego Egiptu aż do końca epoki rzymskiej. Eksponaty są ułożone w porządku chronologicznym, na dwóch piętrach, z 42 pokoi na pierwszym piętrze i 47 pokoi na drugim oraz z załączników przy wejściu. Parter składa się z dużego przedsionka, który rozświetla największy z eksponatów, w tym kolosalny posąg Ramzesa II i ogromnej pary posągów Amenhotepa III i jego żony Teje pod jego naciskiem. Najlepszy widok jest z  rotundy, gdzie patrzy się w dół z górnej galerii.
Pozłacana maska ​​Yuya, Teby, XVIII dynastia
Seneb krasnolud i jego rodziny, Old Kingdom
Schist pomnik Khasekhem, Hierakonpolis, Dynasty II
Posąg młodego Echnatona z tabeli oferty. XVIII dynastia
część ołtarza, prawdopodobnie z Tell el-Amarna. XVIII dynastia
Colossal posąg Echnatona. XVIII dynastia
Każdy odwiedzający muzeum będzie prawdopodobnie chciał go odwiedzić co najmniej dwa razy. Polecam wizytę muzeum na początku pobytu w Kairze i ponownie na końcu, gdy nasza wiedza będzie uzupełniona o wiedzę podczas wizyt w zabytkach, oraz polecamy dobrą księgarnię przy wejściu, a także kawiarnię po prawej stronie muzeum.
W muzeum znajduje się także biblioteka, która specjalizuje się w starożytnej cywilizacji egipskiej i uważana jest za jedną z najważniejszych bibliotek egiptologii na świecie. Jednak pożyczanie lub odczyt jest dozwolony tylko dla studentów badawczych lub studiów podyplomowych ze specjalnym pozwoleniem od egipskiej Wysokiej Rady Zabytków.

Wielka Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel

ABU SIMBEL 
Zabytki w Abu Simbel były praktycznie nieznane, aż do chwili kiedy  Johan Ludwig Burckhardt odwiedził to piękne miejsce w 1813 roku. Górna część fasady świątyni  prawie cała była objęta piaskiem. Giovanni Battista Belzoni odwiedził to miejsce wkrótce potem w 1817 roku i odkrył drzwi wejściowe do Abu Simbel. Od tamtej chwili wiele osób poszukiwało zbudowanych przez Ramzesa II, około 3000 lat temu, gigantycznych posągów króla wyrzeźbionych w górnej części skały.
 
Wielka Świątynia Ramzesa II
Fasada świątyni Ramzesa II zdominowana jest przez cztery ogromne rzeźbione posągi, każde po 20 metrów wysokości,  przedstawiające króla Ramzesa II. Twarze posągów zdają się pokazywać Ramzesa w różnych etapach jego życia, chociaż uważa się, że świątynia została zbudowana dość wcześnie w okresie jego panowania. Posągi Ramzesa II  są ogromne, zwłaszcza gdy stoi się pod nimi i patrzy w górę.

Matka Ramzesa II -  Tuya, jego żona Nefertari i niektóre z jego wielu dzieci widać w mniejszym stopniu u stóp pomnika Króla. Pomnik jest poświęcony bogom Re-Horakhty, Amona i Ptah, jak i boskiego Ramzesa. Dekoracja Wielkiej Świątyni Ramzesa II w Abu Simbel służy ku chwale boskiego Ramzesa faraona, który jest adorowany, a także składane są mu ofiary z jego boskiego obrazu. Pomnik Ramzesa II ma na celu utrzymanie krnąbrnej Nubijskiej populacji  w rygorze, zgodnie pokazując im potęgę ich wielkiego  władcy Egiptu.

Świątynia Hathor w Abu Simbel

Świątynia Hathor w Abu Simbel

Świątynia Hathor Druga w skale świątynia w Abu Simbel leży niedaleko na północ od Wielkiej Świątyni i jest podobna w planie, ale ma mniejszą skalę. Została zbudowana na cześć Wielkiej Żony Ramzesa 'i najbardziej cenionej z jego małżonek - Nefertari.

Ten mniejsza świątynia poświęcona jest bogini Hathor. Fasada świątyni pokazuje Nefertari po obu stronach wejścia między dwoma kolosalnymi posągami 10 metrowego Ramzesa, a także królewskie dzieci są przedstawione na nogach władcy. Nigdy przedtem królowa nie była przedstawiana obok męża i na tej samej skale, czyli na fasadzie świątyni.
Sceny na ścianach sali kolumnowej przedstawiają Nefertari, która  bierze udział w boskich rytuałach z mężem Ramzesem. Sceny również pokazują poświęcenie Nefertari jako boskiej królowej. Istnieją także tradycyjne sceny przedstawiające faraona Ramzesa II jako wojownika zabijającego jeńców. Sześciokwadratowe filary ustawione w dwóch rzędach pokazują koronowanie głowy Hathor, dają one bardzo delikatne i kobiece tło do całości świątyni.

W sanktuarium na tyłach świątyni wyrasta ze skalnej ściany posąg przedstawiający Hathor jako świętą krowę -  bogini wychodzi z Western Mountain.
Komnata otwiera się na północ i na południe. Od przedsionka ukazują się kolorowe sceny pokazujące Hathor na jej świętej barce. Komory boczne są wyryte w skale góry, przypominając jaskinie.


Pobliskie zabytki
Jeśli zwiedzający ma chwilę czasu, istnieją także inne zabytki, które są widoczne w miejscu Abu Simbel. Chociażby liczba ciosów na skałach, które dokumentują nubijskich urzędników zostały ustawione do podstawy klifu. Istnieją również szczątki sądu słońca, które są  widoczne na północy Wielkiej Świątyni oraz w okolicy znajduje się słynny "Ślub Stela", który opowiada o sojuszu małżeństwa między Ramzesem II a córką króla Hetytów.
 
 Miasto Abu Simbel znajduje się około 275 km na południe od Asuanu na zachodnim brzegu Jeziora Nasera i 50 km od granicy Egiptu z Sudanem.