Luksor Zachodniego Brzegu - Zabytki - Kolosy Memnona

Luksor Zachodniego Brzegu - Zabytki

Kolosy Memnona Jedną z głównych atrakcji na Zachodnim Brzegu Luksoru, punktem orientacyjnym, które każdy przechodzi na drodze do strefy pomników, to dwa gigantyczne posągi znane jako Kolosy Memnona.
Te dwa ogromne zniszczone posągi, około 17m wysokości każdy, gdy stały przy bramie wejściowej świątyni grobowej Amenhotepa III. Zostały wycięte z dwóch masywnych granitowych bloków, przywiezionych z kamieniołomów w pobliżu Kairu, a rzeźbione do reprezentowania faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii.
Legenda związana z ich nazwą jest interesująca. Po trzęsieniu ziemi (rejestrowane przez Strabona), w 27 roku pne, część północnego kolosa upadła i od tego czasu, każdego ranka o wschodzie słońca, posąg wytwarza dziwną muzyczną melodię.

Najwcześniejsi greccy i rzymscy turyści przyszli, aby usłyszeć dźwięk, i dali posągowi nazwę "Memnon", tak samo jak bohater Trojan, syn Eos i Titan, który śpiewał z matką każdego ranka o świcie. W rzeczywistości, uważa się, że wpływ na wytwarzany dźwięk przez kamień ma słońce, które podgrzewa kamienie Memnona. W III wieku naszej ery, Septimus Severus próbował naprawić uszkodzony posąg od tamtej pory tajemniczy "śpiew" nigdy nie został usłyszany jeszcze raz! W wyniku legendy całe  zachodnie Teby stały się znane jako "Memnonia '
Każdy posąg siedzi i opiera się na ogromnym cokole z granitu.

Na kolumnach z tyłu posągów znajdują się teksty poświęcone Amenhotepowi III a po bokach sceny "wiązania SMA-symbol '. Nogi posągów królewskich są obwarowane mniejszymi obrazami Wielkiej Królewskiej Małżonki, królowej Teje. 
Niemiecka firma Kircher, którzy są ekspertami w dziedzinie czyszczenia dużych budynków, niedawno podjęła się wyczyszczeniu Kolosów Memnona, odkrywając farby pod tysiącami lat kurz i brudu.
 

Add comment