Philae Świątynia w Asuanie

Philae Świątynia w asuanie

Philae ŚwiątyniaPrzez ponad 50 lat wyspa File i jej zabytki były na  wpół zanurzone w wodzie, aż do operacji UNESCO dla ratowania zabytków nubijskich w 1960 roku. Świątynie zostały już całkowicie rozebrane i odbudowane w pierwotnym położeniu na pobliskiej wyspie Agilika która wznosi się  wyżej od wody i została przekształcona i zagospodarowana tak aby przypominać Philae. 
Krótka wycieczka na łodzi motorowej przyniesie gościom wspaniałe widoki na wyspę File.
Główna świątynia poświęcona była Izydzie i była ośrodkiem kultu Izydy i Hathor w okresie rzymskim. To była ostatnia pogańska świątynia jaka znajdowała się  w Egipcie.

Istnieje wiele legend związanych z File, ale najbardziej znana z nich opowiada historię, jak Isis znalazła serce Ozyrysa. Każdego wieczoru odbywa się “Pokaz światła i dźwięku”, który opowiada legendę bóstw. Pokaz odbywa się naprzeciwko wspaniałej scenerii oświetlonych zabytków - doświadczenie jest naprawdę magiczne.

Ściany zewnętrzne świątyni przedstawiają sceny wyrzeźbione przez cesarzy Augusta i Tyberiusza. Budynki z cegły mułowej na wschodnich i północnych stronach (teraz zniszczone) były przeznaczone dla  rzymskich księży i pracowników świątyni. Na północnym krańcu wyspy można zobaczyć bramę zbudowaną przez Dioklecjana. Po zachodniej stronie wyspy, w pobliżu domu narodzin Ptolemeuszy, Nilometr prowadzi w dół do rzeki. Struktury te zostały wykorzystane do pomiaru wysokości rocznych powodzi w czasach starożytnych w celu oceny podatków dla kolejnego zbioru.
 

Add comment