Świątynia Hathor w Abu Simbel

Świątynia Hathor w Abu Simbel

Świątynia Hathor Druga w skale świątynia w Abu Simbel leży niedaleko na północ od Wielkiej Świątyni i jest podobna w planie, ale ma mniejszą skalę. Została zbudowana na cześć Wielkiej Żony Ramzesa 'i najbardziej cenionej z jego małżonek - Nefertari.

Ten mniejsza świątynia poświęcona jest bogini Hathor. Fasada świątyni pokazuje Nefertari po obu stronach wejścia między dwoma kolosalnymi posągami 10 metrowego Ramzesa, a także królewskie dzieci są przedstawione na nogach władcy. Nigdy przedtem królowa nie była przedstawiana obok męża i na tej samej skale, czyli na fasadzie świątyni.
Sceny na ścianach sali kolumnowej przedstawiają Nefertari, która  bierze udział w boskich rytuałach z mężem Ramzesem. Sceny również pokazują poświęcenie Nefertari jako boskiej królowej. Istnieją także tradycyjne sceny przedstawiające faraona Ramzesa II jako wojownika zabijającego jeńców. Sześciokwadratowe filary ustawione w dwóch rzędach pokazują koronowanie głowy Hathor, dają one bardzo delikatne i kobiece tło do całości świątyni.

W sanktuarium na tyłach świątyni wyrasta ze skalnej ściany posąg przedstawiający Hathor jako świętą krowę -  bogini wychodzi z Western Mountain.
Komnata otwiera się na północ i na południe. Od przedsionka ukazują się kolorowe sceny pokazujące Hathor na jej świętej barce. Komory boczne są wyryte w skale góry, przypominając jaskinie.


Pobliskie zabytki
Jeśli zwiedzający ma chwilę czasu, istnieją także inne zabytki, które są widoczne w miejscu Abu Simbel. Chociażby liczba ciosów na skałach, które dokumentują nubijskich urzędników zostały ustawione do podstawy klifu. Istnieją również szczątki sądu słońca, które są  widoczne na północy Wielkiej Świątyni oraz w okolicy znajduje się słynny "Ślub Stela", który opowiada o sojuszu małżeństwa między Ramzesem II a córką króla Hetytów.
 
 Miasto Abu Simbel znajduje się około 275 km na południe od Asuanu na zachodnim brzegu Jeziora Nasera i 50 km od granicy Egiptu z Sudanem.
 

Add comment