Wielka Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel

ABU SIMBEL 
Zabytki w Abu Simbel były praktycznie nieznane, aż do chwili kiedy  Johan Ludwig Burckhardt odwiedził to piękne miejsce w 1813 roku. Górna część fasady świątyni  prawie cała była objęta piaskiem. Giovanni Battista Belzoni odwiedził to miejsce wkrótce potem w 1817 roku i odkrył drzwi wejściowe do Abu Simbel. Od tamtej chwili wiele osób poszukiwało zbudowanych przez Ramzesa II, około 3000 lat temu, gigantycznych posągów króla wyrzeźbionych w górnej części skały.
 
Wielka Świątynia Ramzesa II
Fasada świątyni Ramzesa II zdominowana jest przez cztery ogromne rzeźbione posągi, każde po 20 metrów wysokości,  przedstawiające króla Ramzesa II. Twarze posągów zdają się pokazywać Ramzesa w różnych etapach jego życia, chociaż uważa się, że świątynia została zbudowana dość wcześnie w okresie jego panowania. Posągi Ramzesa II  są ogromne, zwłaszcza gdy stoi się pod nimi i patrzy w górę.

Matka Ramzesa II -  Tuya, jego żona Nefertari i niektóre z jego wielu dzieci widać w mniejszym stopniu u stóp pomnika Króla. Pomnik jest poświęcony bogom Re-Horakhty, Amona i Ptah, jak i boskiego Ramzesa. Dekoracja Wielkiej Świątyni Ramzesa II w Abu Simbel służy ku chwale boskiego Ramzesa faraona, który jest adorowany, a także składane są mu ofiary z jego boskiego obrazu. Pomnik Ramzesa II ma na celu utrzymanie krnąbrnej Nubijskiej populacji  w rygorze, zgodnie pokazując im potęgę ich wielkiego  władcy Egiptu.

Add comment