El Fustat - Miasto Bablionu

El-Fustat
W roku 642, armia dowodzona przez muzułmanów Amr Ibn-el-As oblegali ufortyfikowane miasto Babilonu i uczynili ich siedzibę nieco na północ w "mieście namiotów" znanych jako el-Fustat. Chociaż Fustat stało się siedzibą garnizonu wojskowego dla wojska arabskiego i bazą dla przyszłych kampanii przeciwko Egipcjanom, Babilon został nienaruszony w jego granicach. Mimo wielkich różnic religijnych między Arabami a Egipcjanami, dwa miasta połączone w jeden nierozerwalny obszar miejski, który wychował się i ewoluował w ciągu trzech stuleci. Inne miasta również do budowy satelitów i ostatecznie stało się Kairem jaki (el-Qahira) znamy dzisiaj, ale Fustat był zawsze uważany za pierwszą Arabską stolicę Egiptu. Było również znane jako pierwsze miejsce oficjalnego muzułmańskiego kultu w Egipcie.
Ruiny Fustat stały się widoczne w 19 i na początku 20 wieku, kiedy to nastąpił wzrost zainteresowania sztuką islamską. Niestety pierwsi poszukiwacze zrobily wiele szkód w stratygrafii i archeologii w tym miejscu. Pierwsze systematyczne wykopaliska miały miejsce w 1912-1924, a były prowadzone przez Ali Bahgat dla Muzeum Sztuki Arabskiej. W 1964 Fustat bardziej dokładnie i naukowo został wydobyty kiedy to została zagrożona przez rozwój miasto i ponownie w 1970 przez egipski Departament Starożytności. Mimo, że Fustat został poważnie uszkodzony przez pożar w 8 wieku ujawnił wiele informacji na temat wczesnej historii Egiptu w okresie średniowiecza.
Fustat był starożytnym ośrodkiem wyrobu ceramiki, a nowe Centrum Ceramiki jest obecnie w trakcie budowy tam (rozpoczęte w 1996). Nowe centrum będzie można zobaczyć zarówno współczesną jak i starożytną ceramikę. Obejmuje ono duży warsztat, piec, amfiteatr oraz skansen. Istnieją także plany proponowane dla nowego Muzeum Cywilizacji w el-Fustat które zostało ustanowione w grudniu 2002 roku. Przewiduje się, że projekt będzie mieć trzy lata w trakcie tworzenia pod pełnym nadzorem UNESCO. W muzeum znajdują się tysiące artefaktów ilustrujących rozwój cywilizacji egipskiej z całego okresu historycznego.
Dziś niewiele jest do obejrzenia w Fustat.Głównym zabytkiem jest Meczet Amr Ibn-el-As który został założony w roku 642 i znajduje się tam nadal, ale ma niewiele z pierwotnej struktury. Wydobyte ruiny Fustat można zwiedzać, jeśli uzyska się zezwolenie opiekuna strony. Witryna znajduje się na północ od murów Starego Kairu Mar Girgis Street. Wejście kosztuje EGP 10.

Add comment