Muzeum Egipskie w Kairze

Kair - jest stolicą Egiptu i jednym z największych miast zarówno w Afryce, jak i na Bliskim Wschodzie, jest to również 13 największe miasto na świecie. Kair to miasto starożytnych budowli, bogatych islamskich świątyń i kolorowych bazarów. Piękna XIX - wieczna architektura europejska tworzy scenerię dla typowo wschodniego życia ulicy. Sercem nowoczesnego miasta jest centrum z piękną architekturą. W tej części znajdziemy wyjątkowe Muzeum Egiptu, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Kair pełen jest atrakcji. Jedną z nich jest chrześcijańska dzielnica Koptyjska, której ozdobą jest Zawieszony Kościół i synagoga Ben Ezry, gdzie znajdują się zwoje z tekstem Starego Testamentu. Współistnienie typowo islamskiej architektury z okazałymi meczetami, starożytnych budowli i nowoczesnych drapaczy chmur sprawia, że jest to jedna z najbardziej zaskakujących stolic świata.

 

 

Kair Muzeum Starożytności egipskiej
Muzeum egipskie powinno być priorytetem na liście rzeczy do zobaczenia podczas wizyty w Kairze. Zajmie nam co najmniej tydzień, aby zobaczyć wszystkie treści muzeum, ale krótka wizyta może przynajmniej oddać spojrzenie na największe na świecie repozytorium o ilości ponad 120.000 starożytnych zabytków egipskich. Zostało obliczone, że jeśli chcemy spędzić jedną minutę na obejrzeniu każdego eksponatu, to zobaczenie całości  potrwa trzy miesięcy! 
Kolekcjonowanie egipskich starożytności rozpoczęło się w 1830 roku, próbowano wtedy powstrzymać falę kradzieży skarbów Egiptu. Obecna kolekcja została zapoczątkowana przez Auguste Mariette, która została pierwotnie wysłana do Egiptu przez College de France,aby zebrać papirusy koptyjskie.  Mariette nadzorował wiele ważnych wykopalisk podczas jego trzydzieścioletniego życia w Egipcie, stając się dominującą siłą w rozwoju postępu egiptologicznego oraz jako strażnika zabytków. Został on mianowany pierwszym dyrektorem Zabytków w Egipcie i szefem nowego muzeum narodowego w Bulaq w 1863 roku - pierwszym krajowym muzeum starożytności na Bliskim Wschodzie.

Kolekcja została następnie krótko przeniesiona do załącznika pałacu Ismail Paszy w Gizie, gdy Bulaq Muzeum zostało zalane, a później przechowywane w budynku, w Cytadeli.Obecnie Muzeum zostało oficjalnie zainaugurowane w dniu 15 listopada 1902 roku, w budynku zaprojektowanym przez francuskiego architekta Marcela Dourgnon.
Gaston Maspero, były student Mariette stał obok dyrektora Służby Starożytności. Niósł na pracy Mariette w Muzeum, edycja 50 tomów materiałów muzeum do "Katalogu" i nadal udzielają zezwoleń wykopaliskowe, które pozwoliły części zabytków, aby przejść do kolekcjonerów i muzeów w Europie i Ameryce. Maspero był pierwszym dyrektorem nowego muzeum starożytności, od inauguracji aż do śmierci w 1916 roku.
Zawartość muzeum datuje się na eksponaty z okresu prehistorycznego Egiptu aż do końca epoki rzymskiej. Eksponaty są ułożone w porządku chronologicznym, na dwóch piętrach, z 42 pokoi na pierwszym piętrze i 47 pokoi na drugim oraz z załączników przy wejściu. Parter składa się z dużego przedsionka, który rozświetla największy z eksponatów, w tym kolosalny posąg Ramzesa II i ogromnej pary posągów Amenhotepa III i jego żony Teje pod jego naciskiem. Najlepszy widok jest z  rotundy, gdzie patrzy się w dół z górnej galerii.
Pozłacana maska ​​Yuya, Teby, XVIII dynastia
Seneb krasnolud i jego rodziny, Old Kingdom
Schist pomnik Khasekhem, Hierakonpolis, Dynasty II
Posąg młodego Echnatona z tabeli oferty. XVIII dynastia
część ołtarza, prawdopodobnie z Tell el-Amarna. XVIII dynastia
Colossal posąg Echnatona. XVIII dynastia
Każdy odwiedzający muzeum będzie prawdopodobnie chciał go odwiedzić co najmniej dwa razy. Polecam wizytę muzeum na początku pobytu w Kairze i ponownie na końcu, gdy nasza wiedza będzie uzupełniona o wiedzę podczas wizyt w zabytkach, oraz polecamy dobrą księgarnię przy wejściu, a także kawiarnię po prawej stronie muzeum.
W muzeum znajduje się także biblioteka, która specjalizuje się w starożytnej cywilizacji egipskiej i uważana jest za jedną z najważniejszych bibliotek egiptologii na świecie. Jednak pożyczanie lub odczyt jest dozwolony tylko dla studentów badawczych lub studiów podyplomowych ze specjalnym pozwoleniem od egipskiej Wysokiej Rady Zabytków.

Add comment