Muzeum Islamskie w Kairze

Muzeum Sztuki Islamskiej i Ceramiki islamskich
Muzeum Sztuki Islamskiej jest jednym z trzech głównych muzeów w Kairze i znajduje w sobie doskonałą kolekcję zabytków z różnych okresów historii islamu w Egipcie. Turyści zainteresowani islamską sztuką i wystrojem nie powinni przegapić tego muzeum. Obiekty na wystawie zostały zebrane z wielu meczetów i innych zabytków, dzięki temu stał się jednym z najważniejszych na świecie muzeów islamskich.
Kolekcja mieściła się pierwotnie w Bibliotece Narodowej, która została zbudowana w 1881 roku. Biblioteka została następnie przeniesiona i udostępniono więcej miejsca dla eksponatów.
Są to zabytki z każdej epoki rządów islamskich i są one rozmieszczone albo w kolejności okresów, lub u pacjentów. Są to kolekcje tekstyliów, szkła, tkaniny i ceramiki i kaligrafii z całego świata muzułmańskiego. Istnieją drobne kolekcje lamp meczet, zrobionych ze skomplikowanych ekranów mushrabiyya okiennych i ambon, kowalstwo mozaiki i dywanów irańskich i tureckich i mat modlitewnych wyświetlanych w 23 pokojach. Jedna z sal poświęcona jest broni, w tym średniowiecznym mieczom i zbrojom, inna pokazuje oświetlone rękopisy Koranu, kaligrafii i książek, w tym niektórych "perskich miniatur". Najstarszy z fragmentów pergaminów sięga 8 wieku.
Niektóre skarby pochodzą z dawnych terenów Babilonu i el-Fustat, jest to najwcześniejsze miasto okupujące Kair. Od Fustat mamy drewniane panele z pałacu Fatymidów kalifa, pokazujące sceny z życia na dworze królewskim, a także freski i fragmenty dywanów.

Istnieje wiele pięknych eksponatów w muzeum, które są oznakowane w języku arabskim, angielskim i czasami francuskim. Na dziedzińcu znajduje się a 19 wieczna fontanna, która stała pierwotnie w Monasterli Pałacu na Roda Island. W Muzeum jest rzadko tłoczno, większość turystów skoncentrowana jest na muzeum faraonów. Dla odświeżenia znajduje się kawiarnia na terenie Muzeum.
Niedawno zaproponowano, że kolekcja zostanie przeniesiona do miejsca w pobliżu Cytadeli, w celu ułatwienia dostępu dla turystów, ale wniosek był przeciwny, twierdząc, że obecny budynek jest sam w sobie historyczny.

Muzeum islamskiej Ceramiki
Kolekcja ceramiki islamskich obejmujących ponad trzysta obiektów pochodzących od XX. do XIX wieku naszej ery. W muzeum obiektów ceramicznych można zobaczyć: wazony, płytki, miski, itp. mieści się w niedawno odnowionym, neo-islamskim letnim pałacu wybudowanym w 1920 roku dla księcia Amru Ibrahima. Kolekcja obejmuje Umayyad, Fatymidów, Ayyubid, Mameluków, Turkish (Iznik i Kutahia) i hiszpańskie ceramiczne elementy, które razem pokazują, jak islami zwrócił na prace ceramiczne i syntetyzowaną Hellensko-bizantyjską, Sassanian i chińskie techniki.
Kolekcję można znaleźć na Gezira Art Centre, 1 Al-Sheikh Al-Marsafi Street, Zamalek. 
Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem piątku, 10:00 do 15:00 i 17:00 do 22:00. Oficjalnie, potrzebne jest zezwolenie od dyrektora na robienie zdjęć, ale warto zapytać przy drzwiach czy można zrobić zdjęcia.

Add comment